Паметно управљање новцем

Како да зарадите, а да не мрднете прстом? Постоји неколико начина да дођете до пара

  • Извор: Курир
  • 10.02.2025. 11:00

Стицање додатних прихода и паметно управљање новцем постају све важнији аспекти финансијског планирања. У данашње вријеме постоји много могућности за инвестирање, а међу пет најчешћих начина улагања истичу се куповина некретнина, штедња у банци, животно осигурање, куповина акција и инвестирање у алтернативне инвестиционе фондове.

Према доступним подацима, грађани Србије традиционално највише улажу у некретнине, сматрајући их сигурним начином чувања капитала. Ипак, у посљедње вријеме све више расте интересовање за алтернативне инвестиционе фондове, што је опција која омогућава већи степен флексибилности и боље приносе.

Некретнине као инвестиција – сигуран принос или дугорочан изазов?

У Србији, улагање у некретнине традиционално представља један од најзаступљенијих облика пасивног приходовања. Према подацима Републичког геодетског завода, у Србији је у 2023. укупно обављено 121.627 купопродаја на тржишту непокретности, што је за 15,7 одсто више у односу на 2019, прије избијања пандемије корона вируса.

Вриједност некретнина по правилу расте, а могућност издавања доноси пасиван приход. Међутим, да ли је заиста тако? Овакво инвестирање не допушта да се завалите у фотељу док ваши приходи расту, будући да уређивање и изнајмљивање стана, куће или зграде захтијева вашу пажњу и вријеме.

Додатно, за улагање у некретнине потребна су вам значајна почетна средства, а процес куповине, одржавања, изнајмљивања и евентуалне продаје може бити дуготрајан и компликован. У Србији, да би се исплатило улагање у станове и куће и добио повраћај инвестиције од просјечне ренте, потребно је да прође 15 до 20 година.

Генерални штрајк запослених у бијељинском вртићу

Генерални штрајк запослених у бијељинском вртићу

Осим тога, тржиште некретнина није увијек предвидиво – економске кризе могу утицати на пад цијена, што значајно успорава поврат инвестиције. Имајући у виду да усљед економских превирања може доћи до промјена на тржишту некретнина, диверсификација, односно расподјела улагања, је кључна, уколико желите стабилне и сигурне приносе.

Животно осигурање – дугорочна сигурност за вас и вашу породицу

Према подацима Народне банке Србије из 2023. године, животна осигурања у Србији углавном купују особе у тридесетим годинама које су постале родитељи. Поред основне заштитне функције, полисе животног осигурања често нуде и штедне компоненте, омогућавајући осигураницима да акумулирају капитал током времена. Овај облик улагања посебно је значајан за оне који желе да обезбиједе финансијску сигурност својим најближима.

Ипак, укупна премија осигурања (и животних и неживотних) у посљедњој деценији у Србији заправо се не помјера са цифре од 1,8 одсто бруто домаћег производа.

Једна од највећих мана овог начина инвестирања је мањи поврат на уложена средства у поређењу са другим инвестиционим опцијама, док разумијевање свих аспеката и услова осигурања може бити сложено и захтјевно. У мору различитих понуда потребно је да пронађете полису која највише одговара вашим потребама. Средства могу да се подигну тек након много година, што зависи од уговора са осигуравајућом кућом, а максимална старосна граница варира и може бити од 65 до 75 година.

Бањалучка полиција за викенд казнила више од 150 пијаних возача

Бањалучка полиција за викенд казнила више од 150 пијаних возача

Штедња у банци – сигуран, али ограничен принос

Банкарска штедња је један од најконзервативнијих и најчешћих начина улагања. Депозити су осигурани само до износа од 50.000 евра, а све више од тога изложено је ризику од успјеха пословања банке. Каматне стопе на орочену штедњу су годинама у паду и крећу се око 2,00 одсто за евре на годишњем нивоу, па ако ваш новац само стоји у банци, без одговарајуће камате, сваке године више новца изгубите него што добијете због инфлације. С обзиром на то да овогодишња инфлација износи 4,5 одсто, то значи да је реална вриједност ваше уштеђевине опала.

Алтернативни инвестициони фондови – прилика за диверсификацију и веће приносе

Иако штедња у банци дјелује као сигурна опција, њене камате често су ниске у поређењу са алтернативним инвестиционим фондовима, који историјски доносе принос између 11 и 20 одсто годишње. Један од примјера - Виста Рица алтернативни фонд, који омогућава професионално управљање капиталом, током прошле године остварио је принос од 11,5 одсто.

Средства из алтернативног фонда можете да подигнете кад год желите, што је предност у односу на некретнине и животно осигурање, будући да брже располажете новцем. Међутим, уколико улагањем у алтернативни инвестициони фонд желите да остварите и значајне пореске олакшице, средства вам могу бити на располагању након три календарске године, у складу са Законом о порезу на доходак грађана. Такође, овај начин инвестирања нуди флексибилност у односу на улагање у некретнине, гдје је капитал дугорочно везан. Још једна битна предност је и комфор за корисника чијим парама управља портфолио менаџер, у односу на самосталну куповину акција.

Заправо, алтернативни инвестициони фондови функционишу по принципу куповине инвестиционих јединица – инвеститори улажу своја средства, а друштво за управљање тај новац улаже даље и остварује принос. За разлику од индивидуалног улагања, гдје је потребно пратити тржиште и анализирати прилике, улагање у фондове штеди вријеме, јер финансијски стручњаци доносе одлуке у име инвеститора. Добит се увећава каматом на камату сваке године, па дугорочни потенцијал раста и већи приноси чине алтернативне фондове све популарнијом опцијом за инвестирање.

Потресно на Санторинију: Изнијели мошти светаца на улице и моле се да земљотреси престану

Потресно на Санторинију: Изнијели мошти светаца на улице и моле се да земљотреси престану

Алтернативни фондови уведени су у Србији Законом о алтернативним фондовима из 2019. године и разликују се од класичних инвестиционих фондова по ширем спектру дозвољених инструмената за улагање. Осим на тржишту капитала (акције и обвезнице), средства се могу пласирати у приватне компаније, инфраструктурне пројекте, као и обновљиве изворе енергије, попут соларних паркова и вјетро-паркова. Од 2022. године, пореске олакшице на доходак грађана додатно су подстакле улагања у ове фондове код нас.

Куповина акција – висок потенцијал, али и већи ризик

Улагање на берзи може донијети значајне приносе кроз раст вриједности акција и исплату дивиденди. Овај вид инвестирања пружа могућност расподјеле капитала и учешћа у расту водећих компанија. Међутим, промјенљивост тржишта носи ризик од губитка уложеног капитала, а успјешно инвестирање захтијева одређено знање, стрпљење, значајно уложено вријеме и пажљиво праћење тржишних кретања. Они који желе да инвестирају у акције треба да буду спремни на осцилације вриједности и да имају дугорочну перспективу улагања.

Поскупљују пекарски производи: Векна бијелог хљеба ће коштати 1,80 КМ

Поскупљују пекарски производи: Векна бијелог хљеба ће коштати 1,80 КМ

Свакако приликом доношења одлуке о начину улагања, важно је да узмете у обзир личне финансијске циљеве, толеранцију на ризик и временски хоризонт улагања. Паметно комбиновање различитих инвестиционих опција, као и расподјела улагања коју обезбјеђују алтернативни инвестициони фондови може да допринесе равнотежи између сигурности и приноса, прилагођену вашим индивидуалним потребама.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:30 Серија: Насљедници (16+)

    '''Прича о дубоким траговима и посљедицама које је интензивно вријеме преокрета оставило на модерни породични живот, било да се он одвија у наизглед слободоумном и прогресивном умјетничком дому или у традиционалнијем друштвено оријентисаном, провинцијском окружењу.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм