Шпица сезоне у Хрватској је готова, али туриста и даље има.
Хрватска се ове године "прославила" високим цијенама.
Куглице сладоледа су у неким дијеловима земље коштале и по пет евра (10 КМ), док је Опатија била једно од јефтинијих мјеста иако је куглица била чак два евра (4 КМ).
"Седамдесет евра (135 КМ) за ноћ у Ровињу. Цијена је добра јер и другдје у близини цијене су сличне, а има и скупљих", рекао је туриста Драго из Аустралије за "РТЛ".
Ана додаје како у Опатији двоје људи може вечерати за сто евра (195 КМ) те да су цијене исте као у Аустралији.
Опатијски угоститељ Стјепан Дунатов каже да се види разлика у цијенама у сезони и ван сезоне због оних ресторана који раде само љети.
"Наши ресторани имају цјелогодишњи посао и цијеле године имају исте цијене. Ми немамо се љетне и зимске цијене. То се догодило зато што имамо пуно сезонских ресторана и они су имали некакве сензационално скупе цијене. Зато је вриштало све да је скупо, али сви ресторани који раде 12 мјесеци у години, они себи то не могу дозволити, тај луксуз да подижу цијене по љети, а смањују по зими", говори Стјепан.
Тако је код њега, али није свугдје иста прича. Посјетилац Роналдо рекао је да су вечеру за четворо људи с боцом вина платили 400 евра (800 КМ) те да је то заиста превише.
Могу се пронаћи мјеста по Опатији у којима вечера неће коштати 100 евра по особи.
"Вечера је била 41 евро (78 КМ). Била сам овдје и у шпици сезоне, тада је коштало 72 евра (140 КМ)", каже Јелена, а Јохан додаје како су апартмани пуно јефтинији те да је платио седмицу смјештаја 500 евра (1.000 КМ).
Били су овдје и раније, хотел су у априлу за три ноћи платили 300 евра (600 КМ), у августу 500 евра (1.000 КМ). Сада су у Опатији хотели јефтинији од 15 до 20 одсто, али све је то и даље скупо.
"Имам пријатељицу овдје и знам да она има пуно мање новца у буџету него ми. За њу и за људе овдје је јако скупо, не могу себи ништа више приуштити", говори Јелена из Аустрије.
Гости долазе и одлазе, домаћим људима остају цијене.