Јужноафрички стартап Ренерген купио је 2013. права за производњу и истраживање на травнатим пољима у близини Вирџиније за само један долар (мање од двије марке).
Очекивали су да ће пронаћи мале резерве природног гаса које би могле да стимулишу рударење у близини, али су тестирањем састава гаса из двије зарђале цијеви пронашли енормно високе концентрације хелијума, пише Си-Ен-Ен.
Поред надувавања балона, хелијум има бројне комерцијалне примјене. Када се кондензује у течни облик, може се користити као компонента за хлађење у производњи микрочипова и раду МРИ машина које спасавају живот.
Проблем је у томе што су глобалне цијене хелијума нестабилне, залихе су несталне, а гас се производи у мање од десет земаља широм свијета.
"Имали смо скромне аспирације да поставимо малу гасну централу која би могла да снабдијева оближње руднике неколико мегавата. Нисмо имали појма о обиму и природи овог хелијума свјетске класе", рекао је главни оперативни директор те компаније Ник Мичел.
Компанија је први пут успјешно произвела течни хелијум из постројења у јануару 2023. и нада се да ће почети са комерцијалним радом у наредних мјесец дана.
Оно што "Ренергенове" резерве природног гаса чини посебним јесте необично висока концентрација хелијума. Извршни директор компаније Стефано Марани тврди да је просјечна концентрација 3 одсто, а да на неким мјестима достиже и 12 одсто.
Поређења ради, САД, које су највећи свјетски снабдјевач хелијумом, имају просјечну концентрацију од 0,35 одсто, а Катар само 0,04 одсто.