Тешко је стање у електроенергетском сектору. Лоша хидролошка година, у једном руднику угаљ лош, у другом га фали, дистрибуцијама фали пара. Термоелектране су постале рупа без дна. Гацко годинама мучи муку са квалитетом угља.
"Угаљ је промјенљивог квалитета међутим у односу на прошлу годину морам да нагласим да имамо доста већи односно шири фронт радова што нам омогућава да имамо више простора за хомогенизацију угља и добијање некога квалитета задовољавајућег на депоније термоелектране", рекао је Душан Никчевић, руководилац РЈ Рудник Гацко.
Спас виде у пречистачу угља, на чему се већ ради. Спас за угљевичку би биле веће количине угља, а мање производње за Словенце. Ипак, увјеравају, није алармантно.
"РиТЕ знате да у посљедње вријеме послује у једној тешкој ситуацији, али поред свих тих отежавајућих околности ми се боримо да одржимо то пословање и да одржимо производњу и стабилност Републике Српске како би ми ћемо захваљујући свим нашим радницима наставити то та радимо и у наредном периоду", рекао је Дико Цвјетиновић, в.д. директора РиТЕ Угљевик.
Mањак средстава главна је бољка електро дистрибуција. Добију само онолико колико дође од мрежарине, а вапе за инвестицијама.
"Тај тарифни поступак у примјени је већ пуне двије године и што се тиче мрежарине, она ће бити непромјењена и до краја ове, и до краја идуће године према ставу регулатора, иако је она донијела јако велике проблеме свим дистрибутивним предузећима", рекао је Драган Чавић, директор "Електрокрајине".
Лош проток је био кроз Требишњицу, Дрину и Врбас. Досад су хидроелектране биле свијетла тачка у систему, а сада у онима на на Дрини кажу да до краја године неће успјети да остваре зацртане резултате.
"Ова година нажалост није била добра и плодоносна као прошла. Свједоци сте, и сами сте имали прилику да видите да је ова година изузетно сушна и већ сада у овом тренутку можемо да констатујемо да планирани годишњи план производње неће бити испуњен", рекао је Недељко Перишић, директор ХЕ на Дрини.
Све ово је показало да се с цијенама на тренутном нивоу даље не може. Зато су упутили захтјеве за њихову корекцију. У нову годину ћемо тако с вишим цијенама струје, али, како наглашавају, и даље најповољнијим у региону.