Efikasnija kontrola i veći prihodi u budžetu, prije svega u oblasti poreza na dodatu vrijednost i poreza na dobit i dohodak, u najkraćem su očekivanja Poreske uprave Republike Srpske od novog sistema fiskalizacije.
Unapređenje je bilo neminovno, siguran je direktor Poreske uprave Goran Maričić, jer je u postojećem, tehnološki zastarjelom sistemu, bilo nemoguće provjeriti da li je fiskalni račun koji je izdat kupcu zaveden u evidencije poreskog obveznika i da li su na njega plaćeni porezi. Upravo to je riješio novi Zakon o fiskalizaciji koji propisuje da se izdavanje fiskalnih računa i prenosa podataka o njima u potpunosti prati u Sistemu za upravljanje fiskalizacijom Poreske uprave.
„U praksi to znači da ćemo imati podatke o svim izdatim računima u realnom vremenu i moći ćemo provjeriti da li su na evidentirani promet plaćeni propisani porezi. Isto tako, kupac će moći provjeriti da li je fiskalni račun koji mu je izdat evidentiran u Poreskoj upravi. Samo fiskalni račun koji je evidentiran u Sistemu za upravljanje fiskalizacijom smatra se računom izdatim u skladu sa Zakonom“, objašnjava Maričić.
Osim potpunog uvida, veoma važna stavka za poreznike biće i kontinuitet u izdavanju fiskalnih računa i kada je internet veza u prekidu. Uzdaju se i u bezbjednost fiskalnih uređaja putem kojih se potpisuju fiskalni računi, odnosno identifikuje lice koje ih je izdalo, što će, smatraju, spriječiti zloupotrebe falsifikovanja.
„Poreska uprava će izdavati odobrenja licima koja će biti ovlašćena za izradu fiskalnih uređaja i vršiće nadzor nad njihovim radom, što će spriječiti zloupotrebe u tehničkom dijelu, u smislu da se promet za koji je izdat fiskalni račun ne evidentira. Ovim se značajno utiče na smanjenje sive ekonomije i nama omogućava potpuni nadzor nad prometom poreskih obveznika, kako u funkcionalnom tako i tehničkom pogledu“, naglašava Maričić.
On napominje da je postojeći sistem fiskalizacije, uveden prije 14 godina, u tom trenutku dao značajan doprinos povećanju finansijske discipline, ali su za skoro deceniju i po njegove primjene uočeni brojni nedostaci.
„U skladu sa postojećim zakonskim rješenjem, poreski obveznici su dužni da nam dostavljaju podatke o ukupnom dnevnom prometu sa fiskalnih kasa, bez podataka o pojedinačno izdatim računima. U ovakvim uslovima, Poreska uprava nije imala direktan uvid u izdate fiskalne račune, već je raspolagala podacima o ukupnom prometu. To konkretno znači da nismo mogli direktno u sistemu fiskalizacije provjeriti da li je svaki pojedinačno izdati račun evidentiran u poslovnim knjigama obveznika, odnosno da li su plaćeni propisani porezi. To je ostavljalo prostor za zloupotrebe, izbjegavanje plaćanja poreza i povećanje sive ekonomije“, kaže Maričić.
Zakon o fiskalizaciji početkom februara usvojen je u parlamentu Srpske, a kako je ranije potvrdila pomoćnik ministra finansija Slobodanka Popović, Vlada već radi i na pripremi šest podzakonskih akata. Novi sistem fiskalizacije zasnovan na savremenoj tehnologiji i računima sa QR kodom, trebalo bi da zaživi početkom naredne godine, ovog puta, o trošku države.