Voćnjake Nenada Mirjanić iz Turjaka kod Gradiške, nevrijeme je obralo prije reda.
Rod sa tri hektara jabuke i jednog hektara šljive leži na zemlji. Led je stabla, u najboljoj snazi, "operušao", tako da im pomoći nema.
"Najvjerovatnije ćemo morati čupati sve, sve vaditi komplet stabla. Stabla su toliko izranjavana da se više ne mogu oporaviti. Ući će monilija to je jedan vrsta bolesti koja je ravna, kako da poredim, sa rakom ljudskim, tako da stručnjaci predlažu da moramo sve vaditi", kaže Nenad Mirjanić, voćar iz Turjaka kod Gradiške.
Nevrijeme je poharalo i Lijevče polje. Povrtlarski zasadi na otvorenom, ali i oni u plastenicima su oštećeni ili totalno uništeni Povrtlari su sa ministrom vijećali kako da im se pomogne.
"Najpotrebnija su nam po mogućnosti sredstva da bi makar jednim dijelom ublažili ove posljedice odnsno da bi malo umanjili minuse koje smo dužni distributerima mineralnih gnojiva, sjemena i ostalo", kaže Darko Ilić predsjednik Udruženja povrtlara Republike Srpske.
Ovo je jedna od težih godina za poljoprivrednike u Srpskoj. Nema proizvodnje koja nije oštećena, kaže ministar Minić.
Svakoj branši treba pomoć i podrška i to čim prije.
"Vlada Republike Srpske reaguje, odgovorno i tvrdim najbolje u regionu. Mi ćemo prialgoditi pravilnik, to napominjem već po ne znam koji put da obuhvati i ovaj period elementarne nepogde za zanavljanje plastenika. Kada je u pitanju zanavljanje svinjogojstva povećavamo 70 odsto cijene za novu nazimicu. Plus sad je isplaćujemo u stopostotnoj cijeni", ističe Minić.
Neki poljoprivrednici u Srpskoj nemoćno odmahuju rukama - kažu da odustaju.
Ministar Minić ih hrabri - cilj svih mjera i pomoći jeste da poljoprivrednici u Republici Srpkoj obezbijede kontinuitet svoje proizvodnje, uprkos svim poteškoćama.