Vlada Republike Srpske odgovorno upravlja javnim finansijama i dugom, pa ni likvidnost, niti solventnost javnih finansija Srpske nisu upitne i nikad neće biti, saopšteno je danas iz Ministarstva finansija Republike Srpske.
U saopštenju se naglašava da je emisijom obveznica koje je Republika Srpska emitovala na Londonskoj berzi prošle godine prihodovano 300.000.000 evra po kuponskoj kamatnoj stopi od 4,75 odsto, a ne po "kamatnoj stopi preko pet odsto, rekordnoj, pet puta većoj od tržišne".
"Činjenicu da je Srpska sa kuponom od 4,75 odsto ostvarila najniži kupon (najniža kamata) postignut od kad postoji Londonska berza za suverenog emitenta kreditnog rejtinga B3 stabilan (Moody’s) ili B (S&P), koji prvi put emituje obveznice potvrdila je i u svom saopštenju Sosijete ženeral banka, koja je bila glavni lider pomenute emisije", navodi se u saopštenju.
Reagujući na tvrdnje predsjednika PDP-a Branislava Borenovića da se u "portfoliju kredita navodi provizija od 15 miliona KM", iz Ministarstva finansija Srpske su naglasili da nije riječ o kreditu, te da su ovu emisiju obveznica vodile najrenomiranije svjetske finansijske i advokatske kuće.
Kako se ističe, maksimalan iznos njihovih troškova je vrlo transparentno naveden i u odluci Vlade Republike Srpske od 20. aprila prošle godine objavljenoj u Službenom glasniku Republike Srpske broj 36/21. i oni su mogli da iznose do 1,3 odsto ukupne vrijednosti emisije obveznice.
"Obavještavamo Borenovića i svu zainteresovanu javnost da su troškovi pomenutih finansijskih i pravnih kuća u vezi sa ovom emisijom bili ispod jedan odsto ukupne vrijednosti emisije, odnosno bili su 5.749.546 KM. Istovremeno, ne prestaje da iznenađuje količina Borenovićevog elementarnog neznanja i nepoznavanja osnovnih principa funkcionisanja međunarodnog finansijskog tržišta, s obzirom na činjenicu da je on diplomirani ekonomista", navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva finansija pozivaju Borenovića da obnovi gradivo koje studenti ekonomskog i pravnog fakulteta uče na drugoj, odnosno na trećoj godini, kada nauče da emisija obveznica nije isto što i kredit.
"S tim u vezi, na berze se ne izlazi da bi se kreditno zadužilo, već da bi se emitovale obveznice, odnosno emitovao dug. Podsjećamo ga da se procedura prihvatanja kredita i emisije obveznica vrše po potpuno drugačijim pravilima i postupcima", ističe se u saopštenju.
Iz Ministarstva dodaju da svima koji se razumiju u finansijska tržišta, činjenica da je Republika Srpska emitovala obveznice na Londonskoj berzi u formatu REG S i 144 A, govori da su ove obveznice, odnosno Republika Srpska zadovoljila najstrože uslove i zahtjeve, što evropskih, što regulatora tržišta hartija od vrijednosti u SAD.
"U skladu sa međunarodnim standardima, dobrim običajima u poslovanju i berzanskom praksom, Republika Srpska je za poslove platnog i fiskalnog agenta, registrara i depozitara angažovala renomiranu banku BNY Mellon", navodi se u saopštenju.
Imajući u vidu činjenicu da se obveznicama Srpske svakodnevno trguje na sekundarnom tržištu Londonske berze, iz Ministarstva finansija pozivaju sva zainteresovana lica da se u vezi sa vlasnicima obveznica Srpske emitovanih na Londonskoj berzi obrate BNY Mellon, a da se za vlasnike obveznica Republike Srpske emitovanih na Bečkoj berzi obrate Baader Bank.