На листи најбогатијих људи Босне и Херцеговине предњаче привредници из цијеле државе, који су створили велике компаније, и од чијих одлука зависе хиљаде радника и њихових породица.
Портал "Бизнисинфо.ба" издвојио је 20 најуспјешнијих, а листа је направљена на основу ранијих пословних резултата њихових компанија, јер прецизни резултати за 2024. годину нису познати.
У обзир су узимали не само тренутне финансијске показатеље, већ и перспективе њихових компанија за наредни период.
Наравно, то не значи да се још неки привредници нису могли наћи на овој листи, као ни да распоред уврштених није могао бити другачији.
Сенад Џамбић
Бинго је и ове године без премца био најуспјешнија домаћа компанија. Наставили су јачање у сектору малопродаје те наставили ширење свог ланца бензинских пумпи Бинго Петрол.
Добро је позната чињеница да Бинго улаже и у погоне у разним производним областима привреде, а снажно је загазио и у област некретнина и станоградње.
Парола власника Бинга је, заправо, да већину добити реинвестира у привреду, па ни ова година није била изузетак.
Осим тога, компанија посљедњих година све више средства улаже у побољшање положаја радника. И ове године су сви радници Бинга добили по додатних 1.000 КМ пред Нову годину.
Породица Хастор
АСА и Превент су двије групације које спадају у водеће пословне империје у БиХ већ деценијама. У посљедње вријеме нарочито велики искораци се праве у финансијском сектору. АСА банка је постала трећа по величини банка у БиХ, АСА Централ осигурање учврстило се као лидер сектора у БиХ.
Осим тога, почела је с радом и АСА Болница, прва приватна општа болница у БиХ, као пионирски пројекат ове врсте у земљи који већ сада биљежи одличне резултате.
Петар Ћорлука
Компанија Виолета прије два мјесеца је отворила велику творницу картонске амбалаже. У току је реализација још једне велике инвестиције – шопинг центра и хотела у Грудама.
Све ово се дешава након што је прошлу годину обиљежио велики повратак на тржиште домаћег бренда Ласта Чапљина, који је препорођен након што је пропалу творницу преузела управо Виолета. Ластине штрудле и кекси поново су постали омиљени слаткиш многих грађана у БиХ и шире.
Осим тога, Виолета биљежи све боље резултате у и својој основној дјелатности – продаји папира за употребу у домаћинству и разних средстава за чишћење и хигијену. Уз све то, Ћорлука је власник неколико хотела на хрватској обали.
Изудин Ахметлић
Хифа Оил наставила је с експанзијом у разним смјеровима. Компанија кроз инвестиције развија снажно енергетско чвориште у Босни и Херцеговини. Осим тога је снабдјевач авио-компанија које лете из Босне и Херцеговине. Такође, препознали су тренутак и постали кључни играч за пројектовање, продају и уградњу соларних панела.
Осим у енергетском сектору, компанија послује и у области металургије, а снажно је ушла и у сектор намјештаја кроз фирму Ностро. Компаније у оквиру ове групације остварују годишњи промет од преко 1,2 милијарде КМ.
Породица Рисовић
Власници су компаније Тропик малопродаја која је и даље лидер на малопродајном тржишту Републике Српске, упркос све снажнијој и агресивнијој конкуренцији.
Тропик има мрежу продајних објеката Тропик и мојМаркет широм БиХ, а у оквиру групације послује и фирма Црвена јабука маркети која се шири на простору Федерације БиХ.
Мирко Рисовић је утемељитељ ове пословне империје, којом данас углавном управљају његова дјеца.
Русмир Хрвић
Породица Хрвић из Тешња управља АС Холдингом, једном од највећих пословних групација у БиХ и региону.
У њиховом власништву је велики број домаћих компанија, као што су Клас, Спринд, Випак, Солана Тузла, Зеничка индустрија млијека, Оаза, АЦ Фуд који је настао на темељима дијела Агрокомерца, Свјетлосткомерц, а имају знатне удјеле у Босналијеку и Сарајево-осигурању.
За разлику од неких који су куповали компаније да би их уништавали и извлачили имовину, Хрвићи су све фирме које су преузимали додатно развијали.
Недавно је објављена замимљива рачуница по којој, да је Русмир Хрвић отишао у Њемачку – БиХ би само кроз порезе и доприносе изгубила више од 100 милона КМ.
Миленко Башић
Власник је компаније Лагер из Посушја, једне од највећих домаћих компанија. Групација Лагер низ година је регионални лидер у продаји и сервисирању грађевинских машина и рударске опреме те генерални заступник највећих свјетских произвођача грађевинских машина као што су Цатерпиллар, Хјундаи, Терекс и Тесаб.
Посљедњих година реализују велике енергетске пројекте. Фирма је инвестирала и изградила највећу вјетроелектрану у то вријеме у Хрватској – ВЕ “Крш-Пађене” на подручју Града Книна. Власници су рудника угља на подручју Санског Моста у БиХ.
Љетос је објављено да је Лагер постао већински власник и преузео пројект вјетропарка Снага Истока у Србији укупне снаге 300 МW, процијењене инвестиционе вриједности преко 360 милиона евра. То је тренутно највећи пројект вјетроелектрана у регији.
Лагер је у прошлој години купио двије компаније које имају пројекте солара у Босанском Петровцу у БиХ укупне снаге 150 МW, и то од њемачке компаније Промондис власника Бертхолда Брентрупа и АТ Солар од Александра Аћимовца.
Хајрудин Ахметлић
Хајрудин Ахметлић је власник фирме Хифа Петрол. Иако су он и Изудин Ахметлић браћа, овдје их наводимо посебно јер они управљају одвојеним, често конкурентним компанијама.
Хифа Петрол је сличне величине као и Хифа Оил, те такође констатно шири своју малопродајну мрежу пумпи и улаже огромна средства у складишне капацитете, односно терминале.
Заједичко за обје компаније је да се шире изван области нафтних деривата, а занимљиво је да обје улажу у сектор производње намјештаја.
Али, оно што је ново јесте да је власник Хифа Петрола ове године ушао и на малопродајно тржиште отварањем првог АМИ маркета у Зеници, уз најаву да ће се ширити и по другим градовима.
Хифа Петрол има сједиште у Вогошћи.
Младен Милановић
Када се говори о најбогатијим људима у Босни и Херцеговини, онда се на ту листу свакако мора уврстити име Младен Милановић звани Каја. Његове компаније се баве читавим низом послова.
Наиме, посједује велики број компанија, највећу банку у Републици Српској – Нову банку, те гради стамбено-пословне комплексе на најпрестижнијим локацијама у Бањалуци. Власник је робне куће Патрија у Приједору. Најпознатији је као власник фирме “МГ Минд”, која се бави трговином бијелом техником те бројним другим дјелатностима.
Прије око годину МГ Минд је преузео недовршени пословни дио великог спортско-пословног комплекса Стожице у Љубљани. Недовршени комплекс је приватни дио пројекта изградње центра чији су централни дијелови највећа дворана и стадион у држави.
Гордан Павловић
Фочак Гордан Павловић Гоци ове године је искочио у први план након што је преузео велики број домаћих компанија и створио једну од највећих пословних империја у БиХ.
Наиме, он је преузео највећег извозника из БиХ, фирму Алумина Зворник, као и компанију Боксит из Милића те још неколико мањих компанија. Заједно с његовом фирмом Павгорд, ово је сада право пословно царство на истоку БиХ.
Осим тога, Павловић је стекао потраживања тржног центра Сара на Илиџи, што би могао бити пут у преузимање самог центра.
Јаков и Стјепан Накић
Власници су Намекса и фирме Лукас ТП Накић. Намекс је водећи малопродајни ланац супермаркета који дјелује на подручју Херцеговине. Предузеће је основано 2007. године у Широком Бријегу. Фирма посједује властиту производњу колача и пекарских производа „Нам-Пек“.
Намекс се константно шири одлично користећи експанзију потрошње у БиХ. Прије неколико дана оговорили су нови велики продајни објекат у Грудама.
Лукас ТП Накић један је од највећих увозника и дистрибутера у БиХ за широки распон намирница и производа за домаћинство од реномираних европских и регионалних произвођача.
Породица Јашаревић
Власници су компаније Беламиониx из Брчког. Ријеч је о једном од највећих малопродајних ланаца у Босни и Херцеговини који се агресивно шири, углавном на простору средње Босне, Тузланског и Зеничког кантона.
Прије неколико дана отворили су нови тржни центар у Матузићима код Тешња, а граде их још неколико, укључујући онај у Витезу и Зеници.
Свјетлан Станић
Породица Станић из Крешава један је од регионалних лидера у региону у производњи пића. Имају погоне у БиХ и Хрватској, а власници су бренда Јуицy.
И ове године Станић је наставио с инвестицијама. У домаћој јавности је највише одјекнула вијест да је Станић преузео око половине власништва у Бихаћкој пивници те кренуо у пуно преузимање.
Осим тога, Станић група ове године је у Јастребарском у Хрватској финализовала инвестицију вриједну 12,8 милиона евра у нове производне линије и модернизацију творнице Станић Бевереџис, чиме ће се број радних мјеста повећати са 60 на сто те знатно повећати производња безалкохолних пића.
Драган Станојловић
Драган Стајнојловић је власник великог ланца продавница спортске опреме „Спорт вижн“ чији се годишњи приходи мјере стотинама милиона марака. Осим тога, заједно са Милошем Ћурчићем је власник фирме „Сити Мол“ из Бијељине која гради велике шопинг центре типа ретаил парк широм БиХ.
Већ су направили такве центре у Брчком и Зворнику, а прије неколико седмица отворили и онај у Добоју који је један од највећих у БиХ и у који је уложено 60 милиона КМ.
Ту се не намјеравају зауставити па намјеравају градити сљедећи тржни центар у Источном Сарајеву.
Марио Чолак
Власник је фирме Фил из Широког Бријега. Као водећи произвођач алуминијских профила за грађевинарство и индустрију, фирма на тржишту постоји већ 20 година.
Фил данас запошљава преко 750 радника уз годишњи производни капацитет од 70.000 тона и с континураним растом прихода. Ово је једна од највећих и најважнијих производних компанија у БиХ.
Љетос смо објавили да у Карловцу у Хрватској граде нови погон у којем отварају 100 нових радних мјеста.
Инвеститор су и у сектору производње електричне енергије.
Породица Грбешић – Мепас
Успјешна подузетничка породица из Босне и Херцеговине у свом власништву има низ компанија у Хрватској које се убрајају у лидере тамошње индустрије. Такође су власници луксузног хотела у Мостару уз највећи херцеговачки шопинг центар Мепас Мол.
Ријеч је о породици Грбешић из Широког Бријега која стоји иза компаније Мепас, а власници су фирми Сапонија, Бродомеркур и Кестлин у Хрватској. Ове фирме под њиховом управом послују све боље. Такође, преузели су познати Хотел Парк у Макарској.
Душан Рељић
Рељић је власник фирме Фрукта Трејд из Дервенте у оквиру које послује један од најамбициознијих малопродајних ланаца – Корт.
Корт, којег неки називају и “босански Лидл”, гради своје препознатљиве малопродајне објекте широм Босне и Херцеговине. Већина их је смјештена на простору Републике Српске, али се шире и у ФБиХ. Примјера ради, недавно је отворен Кортов објекат на улазу у Мостар.
Осим тога, Рељић је купио некадашњег гиганта Фабрику цијеви Унис, гдје је покренуо производњу након што је уложио десетине милиона марака.
Породица Кожул
Власници су фирме ТТ кабели из Широког Бријега која је водећи произвођач нисконапонских кабела у југоисточној Европи. Након производње првих пар метара кабела у љето 2008. године, сада опскрбљују све главне велетрговце и стручњаке за каблове у Европи, Африци, Блиском истоку а продрли су на тржиште Сјеверне Америке.
Оснивач фирме Јосип Кожул преминуо је прије двије година а посао је наслиједила породица. Иако се приходи ове компаније мјере стотинама милиона КМ, стиче се утисак да простора за раст итекако има.
Ренато Кораћ
Кораћ је власник кладиониоце Премиер Ворлд Спорт – највеће у Босни и Херцеговини, Истовремено, према писању медија, има пословни удио у више сектора у БиХ и Хрватској. Медији су писали да је власник једног угоститељског објекта у Читлуку, а у Хрватској посједује некретнинске фирме.
Овог љета је објављено да улази и у енергетски бизнис јер је његова компанија Премиер Енерџи д.о.о. Читлук добила концесију за изградњу девет фотонапонских електрана. Недавно је у јавности изазвала пажњу његова одлука да све своје раднике, њих око 1.500, почасти са 1.000 КМ награде за годишњи одмор.
Породица Лебурић
Власници су компаније “Лебурић комерц” из Прњавора у склопу које послују “Фортуна маркети”. Основана је почетком деведесетих година као мали породични посао, да би постала једна од водећих продајних центара за велепродају и малопродају на тржишту БиХ с годишњим приходима који се мјере стотинама милиона марака.
Оснивач фирме Брацо Лебурић преминуо је у септембру ове године а фирму су наслиједили његови синови.
Осим увоза и дистрибуције страних и регионалних брендова, “Лебурић комерц” се бави и производњом и продајом властитих робних брендова, као што су Апетито, Фортуна, Паста Доместика, Мареа и друге.
“Лебурић комерц” стоји и иза пројекта Бишће Парк у Бихаћу. Ријеч је о највећем ретаил парку у Крајини и једном од највећих у БиХ који је отворен ове године. Тренутно граде и неке нове објекте.