Алмир Бечаревић, стручњак за енергетику из Сарајева, каже да ће се тренутна дешавања у виду пада цијена нафте на берзама сигурно одразити и на БиХ.
Након што се осам земаља из групе ОПЕК+ договорило да од маја повећа производњу нафте за 411.000 барела дневно, ова одлука је подстакла пад цијене овог енергента на берзама, а саговорници "Независних новина" истичу да ће се то одразити и на бх. тржиште у виду нижих цијена.
Цијене нафте нагло су пале у четвртак и забиљежиле највећи процентуални пад од 2022. године, дан након што је предсједник САД Доналд Трамп најавио нове широке увозне царине.
Пад цијена је настављен у петак, па је тако референтна нафта брент додатно појефтинила за око 1,4 посто на 68,75 долара за барел, након што је у четвртак изгубила 6,42 одсто вриједности.
Нафта, чија је цијена већ пала за више од четири одсто када је предсједник САД Доналд Трамп најавио увођење царина свим трговинским партнерима, наставила је да појефтињује.
Барел брент нафте појефтинио је за додатних шест одсто и сада износи 70 долара.
Према оцјенама аналитичара, комбинација повећане производње и слабијих глобалних економских изгледа врши додатни притисак на цијене нафте, што би могло означити нову фазу нестабилности, док тржишта још обрађују ефекте нових америчких царина.
Алмир Бечаревић, стручњак за енергетику из Сарајева, каже да ће се тренутна дешавања у виду пада цијена нафте на берзама сигурно одразити и на БиХ.
“Ако се такав тренд настави и у наредном данима реално је очекивати да цијене горива на пумпама у БиХ буду знатно ниже”, казао је Бечаревић.
Додао је да ће повећање производње које је најавио ОПЕК+ утицати да и даље цијене нафте наставе да падају.
“Логично би било да повећањем производње цијене нафте треба да падају, односно са већом понудом буде мања цијена”, казао је Бечаревић.
Истиче да би ово требало да буду добре вијести, али, како каже, остаје да се види како ће тржиште реаговати на то.
Да ће већа производња нафте значити и већу понуду на тржишту, али и ниже цијене, каже и Ђорђе Савић, предсједавајући Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске.
“Све би то требало да утиче на ниже цијене у малопродаји”, казао је Савић.
Како је појаснио, кад би се само десило да ОПЕК+ подигне производњу – то би довело до глобалног пада цијена.
“Ако се буду дешавале још неке ситуације можда ће доћи до додатног пада цијена”, казао је Савић.
Појаснио је да су, што се тиче тренутне ситуације, цијене на пумпама у Републици Српској стабилне у посљедњих 15 дана.
“Имали смо раст котација у претходном периоду на које тржиште још није одреаговало, али увођењем царина од стране САД дошло је до пада цијена деривата на берзама, тако да је могуће да неће доћи до очекиваног раста”, казао је Савић и истакао да се у наредном периоду очекује пад котације.
“У наредним данима у смјеру у којем се буде кретала берза – у том смјеру ће ићи и цијене”, казао је Савић.