Душан Узелац са сајта "Каматица" изјавио је за РТС да није погрешно куповати злато, као и да је ријеч о сигурном уточишту у кризним временима. Историјски максимум цијене злата је заправо посљедица историјског минимума вриједности новца, указује Узелац. Истиче да ако, ипак, планирате да инвестирате, куповина злата није опција за вас.
На свјетским берзама цијена злата је на новом историјском максимуму, од почетка године порасла је за 14 одсто.
Душан Узелац, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да је историјски максимум цијене злата заправо посљедица историјског минимума вриједности новца.
- У кризним временима се иде ка сигурном уточишту, које је опипљиво, а то је најчешће у таквим ситуацијама злато. Када неко има новац, а не вјерује у њега на дужи временски период, тада се одлучује да купује злато. Злато је форма зимнице, сигурно уточиште у кризним временима, али није инвестиција - каже Узелац.
"Дукат најпрактичнији"
Према његовим ријечима, 60 одсто вриједности злата контролишу банкари и нема широку употребну вриједност, попут других племенитих метала.
- Није погрешно куповати злато, али ако планирате да инвестирате, то није опција за вас. Треба да обратите пажњу на враћање злата у новац. Дукат је најпрактичнија ствар, препознатљив је код свих, практичан је јер може да се замијени за новац и обави функцију за коју је намијењен - објашњава Узелац.
Говорећи о предстојећим трошковима који нам слиједе због првомајских и ускршњих празника, Узелац каже да треба да се контролишемо у куповини, али да треба и да промијенимо навике у потрошњи како не бисмо дошли у ситуацију да улазимо из једног кредита у други.
"Сиромаштво је стање духа"
Узелац, такође, истиче да је важно направити рачуницу у трошковима да не би било проблема током празновања, када је време за опуштање, а не размишљање о новцу.
- Управљање финансијама је бјежање од финансијских проблема. Сиромаштво и беспарица су различите ствари. Беспарица је стање у новчанику и сви су је доживјели некада, док је сиромаштво стање духа које је много горе - наводи Узелац.
Наглашава да ће живот бити све скупљи и да морамо да заузмемо став, као и да треба да поставимо питање да ли смо довољно плаћени и да ли смо на правом послу.
- Све су то тешка питања, која ће касније олакшати живот. То не треба да доживљавамо као да је неко крив за ту ситуацију, већ да је за акцију потребно да поставимо питање да ли смо на правом мјесту. Прва рачуница је најтежа и суочавање питањем – да ли живимо живот који себи не можемо да приуштимо - указује Узелац.
(РТС)