Због недостатка радне снаге који притиска привреду и економију, Њемачка је одлучила да удвостручи број виза које ће држављанима неколико земаља Западног Балкана омогућити да лаже дођу до посла у Њемачкој.
Федерална агенција за рад ће од 1. јуна издавати чак 50.000 виза радницима из Србије, БиХ, Црне Горе, Сјеверне Македоније, Албаније, као и са територије Косова, пише Блиц.
Предуслов за издавање визе биће одобрење Савезне агенције за запошљавање, које се мора прибавити унапријед. Званичан назив документа је “Регулатива за Западни Балкан” и важи за сваки вид запошљавања, без обзира на то да ли је призната квалификација, наводи се на сајту њемачке амбасаде. Додају да ће нова регулатива важити од 1. јуна, а дотад ће се термини и даље обављати путем система лутрије. Претходно извлачење било је од 7. до 14. маја.
Подношење захтјева
Документа која је неопходно поднијети приликом подношења захтјева за возу с у: 2 примјерка Видеx обрасца (попуњавање је онлајн, на њемачком или енглеском језику, затим одштампати и потписати примјерак.) Важно је напоменути да овдје није потребно поднијети захтјев за шенген визу. Потребно је доставити пасош (оригинал и фотокопија свих релевантних страница). Пасош треба да има најмање двије празне странице и треба да вриједи још најмање три мјесеца по истеку визе. Треба приложити фотокопију странице пасоша са личним подацима, као и фотокопију свих страница на којима се налазе визе, печати и друге напомене.
Треба доставити три идентичне биометријске фотографије за пасош, не старије од шест мјесеци, изјава о радном односу (оригинал + фотокопија), потврда о знању њемачког језика, мада знање њемачког језика начелно није потребно, наведено је на сајту Амбасаде. Треба доставити доказ о обезбјеђивању довољних средстава за живот у пензионом добу (за подносиоце захтјева старије од 45 година), здравствено осигурање, такса.
У односу на 2022. годину број страних радника у Њемачкој, а поријеклом су са ових простора је порастао 22 одсто. Прецизније, на основу Уредбе о Западном Балкану, подаци показују да је око 76.000 људи из Србије, БиХ, са Косова, Црне Горе, Сјеверне Македоније и Албаније крајем 2023. године имало радне дозволе у Њемачкој.