U Njemačkoj se ponovno priprema veliki štrajk koji će paralisati željeznički saobraćaj na 50 sati.
Štrajk bi trebao početi u nedjelju u 22 časa i trajati do utorka uveče, odnosno do ponoći.
Naime, sindikat EVG od nedjelje naveče želi pedesetočasovni štrajk u željezničkom saobraćaju u Njemačkoj što će dovesti do saobraćajnog haosa. Za vozače i putnike to znači znatna ograničenja po treći put u kratko vrijeme.
Željeznički i saobraćajni sindikat (EVG) pedesetosatnim štrajkom upozorenja želi uglavnom "paralisati" željeznički saobraćaj. Od nedjelje u 22 časa do utorka naveče u ponoć ne bi trebali saobraćati vozovi na međugradskim, regionalnim i teretnim linijama, saopštio je u četvrtak EVG.
Nacionalnim štrajkom upozorenja sindikat želi povećati pritisak na poslodavce u tekućem sporu oko plaća s Njemačkom željeznicom (Deutsche Bahn) i 50 drugih željezničkih kompanija.
"Budući da se malo toga događa za pregovaračkim stolovima, planiramo još jedan štrajk", rekla je u četvrtak službenica za kolektivne pregovore EVG-a Kosima Ingenšaj.
"Štrajkujemo ukupno 50 sati i time značajno povećavamo pritisak jer nam poslodavci ne ostavljaju drugog izbora", rekao je pregovarač Kristian Loroh.
Kolektivni pregovori u željezničkom sektoru traju od kraja februara. Od tada se nije puno postiglo u pregovorima pa je ovo već treći nacionalni štrajk upozorenja na kojeg je EVG pozvao.
U martu je zajedno sa sindikatom usluga Verdi na jedan dan paralisala velike dijelove javnog prevoza, uključujući većinu aerodroma.
Druga stanka u aprilu bila je ograničena na osam sati, ali je uzrokovala i brojne zastoje, posebno u međugradskom saobraćaju.
Sindikat u pregovorima želi dobiti najmanje 650 evra više mjesečno za zaposlene ili dvanaest odsto za one s višim primanjima u periodu od dvanaest mjeseci.
Deutsche Bahn se, s druge strane, želi voditi zaključkom javnog servisa koji je postignut krajem aprila.
Na osnovu toga, grupacija u državnom vlasništvu prvo je predložila prilagođavanje inflacije bez poreza i carina u nekoliko faza od ukupno 2.850 evra.
Uz to, od marta 2024. postupno se povećavaju plate i to za ukupno deset odsto za niže i srednje platne grupe te za osam odsto za više platne grupe.
Čak 180.000 od 230.000 zaposlenih za koje EVG trenutno pregovara radi u Njemačkoj željeznici (Deutsche Bahn).
Ključna tačka spora u pregovorima bila je zakonom propisana minimalna plata.
Oko 2.000 zaposlenih u DB-u trenutno je prima samo kroz dodatke.
EVG prvo želi u tablicu plata usidriti minimalnu platu od dvanaest evra prije pregovora o povećanju plata. Svi rezultati pregovora tada bi se kompenzovali ovih dvanaest evra, piše Fenix magazin.