Oporavak turizma u Republici Srpskoj krenuo je uzlaznom putanjom, ali još uvijek se nije vratio na nivo koji je imao prije početka pandemije virusa korona, tvrde stručnjaci.
Ograničenja koja su bila uvedena početkom 2020. godine zbog pandemije virusa korona dovela su do toga da je i ovaj segment privrede bilježio ogromne gubitke.
Ipak, pozitivna stvar u svemu tome bila je što se veliki broj domaćih turista, usljed nemogućnosti putovanja okrenuo domaćim destinacijama i otkrio prirodne ljepote koje nudi Srpska.
Sa početkom 2021. godine i popuštanjem mjera, broj turista koji je posjetio Republiku Srpsku je rastao.
Prema mišljenju Turističke organizacije Banjaluka prošla godina bila je dosta uspješna kada je u pitanju posjeta turista našoj zemlji i glavnom gradu Republike Srpske.
„S obzirom da je naša zemlja bila otvorena za sve turiste, nije imala nikakva ograničenja, privukli smo veliki broj turista, pogotovo za praznike. Mislim da se naš sektor dosta oporavio, nije kao 2019. godine, ali se teži ka tome“, rekla je za ATV portal Branka Branković, portparol TO Banjaluka.
Dodaje da treba još vremena da se turizam oporavi od gubitaka koje vuku od 2020. godine, ali da su veoma optimistični, te da treba dosta ulagati u naše destinacije, povećati i poboljšati smještajne kapacitete i proširiti ponudu.
Istog mišljenja je i Sanela Šimun, saradnik za odnose sa javnošću Turističke organizacije Republike Srpske koja tvrdi da oni koji odluče da posjete našu zemlju imaju šta i da vide.
„Tokom zime kod nas su aktuelne naše planinske ljepotice, tu su naravno i welness i spa, banjski programi. U proljeće valja posjetiti Šipovo, izvore Plive, Mrkonjić Grad, jezero Balkanu, Ribnik..“, rekla je ona.
Đimun ističe da bi ova godina, ali i svaka sljedeća trebala biti sve bolja i bolja.
Turistički vaučeri – snažan podsticaj i pomoć Vlade Republike Srpske turizmu
Kada se turistički sektor suočavao sa gubicima, u pomoć je pritekla Vlada Republike Srpske koja je u saradnji sa 97 ugostiteljskih objekata i 28 turističkih agencija pokrenula projekat turističkih vaučera kojim su građanima nudili bon u visini od 100 KM za domaće destinacije.
Odziv je bio veliki, pa je za period od 15.6. 2020. do 15.6.2021. godine izdato skoro 47.000 turističkih vaučera, koji su pretežno iskorišteni u banjskim centrima i smještajnim kapacitetima na olimpijskoj planini Jahorini, u Hercegovini, Višegradu...
Pokrenuta je i incijativa da ovaj projekat zaživi i ove godine, a prema tvrdnjama Ministarstva trgovine i turizma još uvijek se pregovara o tome, te traži način na koji će se on ove godine implementirati.
„Još uvijek se dogovaramo sa saradnicima koji su učestvovali na prethodnom projektu. Hoćemo da vidimo koliko ima zainteresovanih strana, kako da se to implementira ove godine, pa ćemo vidjeti kako se to može realizovati“, rekla je Suzana Gašić, ministar trgoine i turizma.