Inicijativa otvoreni Balkan počinje da daje prve opipljive rezultate.
Naime, za prva dva dana primjene Sporazuma o saradnji u oblasti fitosanitarne i veterinarske inspekcije i bezbjednosti hrane na Zapadnom Balkanu u okviru inicijative Otvoreni Balkan u Srbiju su ušle po jedna pošiljka hrane iz Zapadne Makenodije i Albanije, izjavio je za Tanjug šef Granične fitosaniterne inspekcije Ivan Tomašević.
"Sporazum je stupio na snagu 3. januara i pravi efekti će biti vidljivi tek za nekoliko dana. Juče smo imali prve dvije pošiljke hrane biljnog i mješovitog porijekla koje su i puštene u zemllju bez zadržavanja. Prva pošiljka je svježe voće i povrće iz Albanije koja je došla na naš carinski punkt u Vranju, gdje smo izvršili kontrolu i bez uzimanja uzoraka dozvolili uvoz, carinjenje i nastavak transporta. Druga se odnosi na bombonske proizvode i peciva iz Sjeverne Makedonije, koja je takođe kontrolisana u carinskoj ispostavi Vranje u puštena dalje bez laboratorijskih analiza", rekao je Tomašvević.
Dodao je da su obje pošiljke, u skladu sa Sporazumom, bile propraćene neophodnim labotatorijskim analizama iz zemalja porijekla.
"Dvije bitne stvari su definisane ovim Sporazumom. Prva je lista biljaka i dugih roba za koje je potreban fitosanitarni certifikat i gdje se radi fitosanitani pregleda ne mjestu udaljenom od graničnog prelaza, a mi to radimo u Vranju i ta lista je definisana za sve tri zemlje u regionu. Druga je da sve pošiljke prate laboratorijijska ispitivanja o bezbjednosti hrane iz zemalja porijekla. Ako analize odgovaraju našim parametrima, dozvoljavamo uvoz bez dodatnih uzorkovanja i takve pošiljke se automatski puštaju na naše tržište, a to znači manje zadržavanja na graničnim prelazima", naveo je Tomašević.
Naglasio je da se po novoj proceduri znatno skraćuje vrijeme zadržavanje robe na granicama, jer se roba analizira u zemlji porijekla, bez dodatnih kontrola na granici.
"Samo laboratorijska analiza traje dva do tri dana, a sa ovakvom procedurom više nema nikakavog zadržavanja i pošiljka poslije naše kontrole automatski može da se stavi u promet. To je u slučaju svježe hrane veoma važno, jer ona gubi na kvalitetu sa svakim satom zadržavanja", naglasio je Tomašević.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Branislav Nedimović ranije danas je izjavio kako su po novom režimu granične kontrole juče prve tri pošiljke robe životinjskog porijekla iz Srbije otpremlljene u Sjevernu Makedoniju.