Повећање минималца повољно је утицало на запослене у трговини и услужним дјелатностима, кажу представници овог синдиката.
То је значајно и због тога што управо у овој области ради највише радника у Српској, око 60 хиљада. Просјечна плата у трговинама прошлог мјесеца била је 1.394КМ.
"Мислим да је Влада када је одлучивала о висини најниже плате, добро размислила и мислим да је то стварно један добар потез који је направљен и који се добро манифестовао у комплетној структури плата у читавој држави", каже Горан Савановић, предсједник Синдиката трговине, туризма, угоститељства и услужних дјелатности Републике Српске.
Минимална плата од 900 марака одразила се позитивтно и на 12 и по хиљада запослених у текстилној, као и индустрији коже и обуће.
Из гранског синдиката наводе да је, према подацима Пореске управе, прошле године просјечна плата у тим областима била 963 КМ. Кажу да би било добро да се са тим трендовима и настави.
"Ово је доказ да треба и даље радити са повећањем плата, али то није довољно повећати само најнижу плату, ми из гранског синдиката, као из цијелог савеза синдиката Републике Српске инсистирамо да се у овој години дође до новог система плата у Републици Српској", рекао је Данко Ружичић, предсједник Синдиката текстила, коже и обуће Републике Српске.
Као проблем, уочи Првог маја, из ова два гранска синдиката наводе непотписивање колективног уговора - за то криве послодавце. Кажу да један од горућих проблема и непоштовање нерадних дана, а тежи се ка томе да се недјеља прогласи нерадном за трговце.