За десет мјесеци ове године у БиХ је увезено 37.901.950 килограма цитруса, с тим да је Инспекторат Републике Српске контролисао 2.000 пошиљки овог воћа, а у једној пошиљци клементина из Албаније, укупне количине 21.240 килограма, утврђено је присуство воћне мушице те је она враћена назад у земљу из које је послана.
Како су потврдили из Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ за "Независне", вриједност горе наведених увезених цитруса износила је 41.434.237 КМ.
"Прошле године у истом периоду увезено је 35.455.428 килограма цитруса, вриједности 36.899.524 КМ", додају из УИО БиХ.
Како истичу, највише цитруса увезено је из Турске, Египта, Јужне Африке, Хрватске и Шпаније.
"Тако су из Турске увезена 15.536.784 килограма цитруса, чија је вриједност износила 15.211.094 КМ", наводе из УИО.
Из Инспектората Српске за "Независне новине" кажу да су током године фитосанитарни инспектори прегледали око 2.000 пошиљки цитруса при увозу, на граничним прелазима Републике Српске.
"Од укупног броја прегледаних пошиљки, у циљу утврђивања остатака пестицида узето је укупно 78 узорака, при чему су лабораторијске анализе у 11 пошиљки утврдиле присуство активних материја изнад максималне дозвољене концентрације (МДК), али у границама мјерне несигурности", казали су из Инспектората.
Истичу да су за све такве пошиљке инспектори издали обавјештење, односно упозорење увознику да се предузму све мјере и радње да се такви случајеви не понављају.
"У циљу утврђивања карантински штетних организама од наведеног броја пошиљки узета су укупно 102 узорка. У једној пошиљци клементина, поријеклом из Албаније, у количини од 21.240 килограма резултатима лабораторијских анализа утврђено је присуство штетног организма медитеранске воћне мушице - Цератитис цапитата. Рјешењем фитосанитарног инспектора забрањен је увоз наведене пошиљке и наређено је враћање у земљу извозницу", наводе из Инспектората.
Додају да све пошиљке воћа и поврћа које се увозе преко граничних прелаза и царинских испостава у Републици Српској подлијежу обавезним контролама и не може се догодити да се увезе пошиљка, а да претходно није прегледана од стране надлежног фитосанитарног инспектора.
Наводе да је основни циљ инспекцијског надзора да пошиљке воћа и поврћа које се увозе у Републику Српску буду здравствено исправне и безбједне за људску употребу, а у складу са прописаним параметрима безбједности и квалитета.
"Прописима који уређују област хране дефинисани су захтјеви квалитета које производ мора испуњавати да би се могао прометовати и ти параметри се контролишу путем лабораторијских анализа. За пошиљке за које се анализом утврди да не испуњавају основне услове забрањује се увоз и налаже њихово враћање пошиљаоцу или уништавање под надзором надлежног инспектора. Највећи ризик код воћа и поврћа представља недозвољена количина пестицида, микотоксина и тешких метала и управо су то параметри на које се врше лабораторијске анализе", додају из Инспектората.
(Фото: Pixabay)