Предсједник Комисије за хартије од вриједности Републике Српске Огњен Михајловић истакао је да су народне обвезнице хартије од вриједности са најнижим степеном ризика, зато што их емитују владе, које гарантују буџетом.
Михајловић је напоменуо да ће у процесу емисије народних обвезница, коју је најавила Влада Републике Српске, задатак Комисије бити да испрати цијели овај процес, у којем се дефинишу посљедњи кораци прије званичне презентације грађанима.
"Поступак ће стварно бити једноставан попуњавањем уписница, а предвиђено је да се попуњавају на шалтерима поште, код берзанских посредника и у самим банкама. Значи широка лепеза могућности код куповања обвезница на потпуно транспарентан и једноставан начин", појаснио је Михајловић за АТВ.
Према његовим ријечима, ако је гаранција буџет и ако постоји приоритет исплате, онда тешко да постоји хартија која даје већи степен сигурности од такве.
Он је додао да улагање у народне обвезнице носи и одређену атрактивност каматне стопе, поготово када се први пут ради оваква емисија.
Сигурно ће, каже, тад свака влада бити заинтересована да понуди камату која је већа од камате која се даје на штедњу.
"Ако имате камату која је јасно дефинисана, отплатни рок који није дугорочан, онда је ово врло интересантна ствар за саме грађане, да прођу кроз све ово и да пробају да држе хартију до коначног доспијећа, да им се главница на крају исплати у пуном износу, а да до тад добијају камату", истакао је Михајловић.
Он је додао да ова хартија прије свега оплемењује домаће тржиште хартија од вриједности.
"Ми као регулатор смо заинтересовани за емисију оваквих хартија, јер су оне емитоване од емитента који носи највећи степен кредибилности, а то је Влада.
Обезбјеђење хартије лежи у буџету и уз то она носи атрактивну каматну стопу са јасним роковима доспијећа и већ имате трговање са тим хартијама", рекао је Михајловић.
Михајловић је напоменуо да обвезнице у укупном годишњем промету чине 60 до 70 одсто укупног промета на тржишту хартија од вриједности Републике Српске.
"Када се нешто толико прометује онда вам то говори да су људи који на секундарном промету купују хартије највише заинтересовани за оне који су најликвиднији", рекао је Михајловић.
Он је напоменуо да су у ранијим обвезницама старе девизне штедње и ратне штете грађани врло брзо схватили шта значи обвезницу држати до доспијећа.
Грађани ће, додао је он, имати сва потребна објашњења о поступку куповине обвезница, те их је позвао да онај дио новца који сад држе на рачунима у смислу штедње усмјере куповини овакве обвезнице, јер је у овом тренутку тржиште хартија од вриједност апсолутно стабилно.
"Комисија за хартије од вриједности стоји на располагању свим грађанима ако имају било какву сумњу да им додатно предоче о каквој позитивној акцији се ради", закључио је Михајловић.
Тучић: Упис и уплата народних обвезница доступни свим грађанима
Директор Централног регистра хартија од вриједности Републике Српске Драгана Тучић истакла је да ће народне обвезнице бити доступне већем броју грађана јер ће њихова номинална вриједност бити знатно нижа од свих претходно емитованих обвезница.
Тучићева је појаснила да је процедура уписа и уплате осмишљена на начин да се олакша и максимално учини доступном свим грађанима Републике Српске, па ће уписнице које стварају могућност куповине обвезнице грађани моћи да попуне на шалтерима Пошта Републике Српске.
"Обвезнице су по својој природи неограничено преносиве, то значи да власник обвезница може одлучити да ту обвезницу прода, а да не чека њено коначно доспијеће", напоменула је Тучићева.
То подразумијева, додала је, да власник обвезнице да налог брокерском друштву за продају своје обвезнице.
"Продаја се врши посредством берзе према тренутно актуелним цијенама за конкретну обвезницу, али сваки власник обвезнице ће одредити која је то њему прихватљива цијена и у складу с тим нудити на продају", појаснила је Тучићева за АТВ.
Она је додала да ће држава настојати да у сваком тренутку постоји тражња за тим обвезницама, како би се обезбиједила њихова максимална ликвидност.
"Неће бити ограничења за грађане колики износ они могу да упишу и уплате", додала је Тучићева.
За све грађане који буду уписани као власници обвезница, Тучићева је навела да ће Централни регистар обављати улогу платног агента као што ради у свим случајевима кад је емитент држава.
"То значи да ће Централни регистар по доспијећу сваког купона вршити обрачун припадајућег износа камате за сваког појединачног власника и тај податак достављати Министарству финансија ради исплате", нагласила је Тучићева.
Економиста Саша Стевановић истакао је да од емитовања народних обвезница очекује позитивне резултате, наводећи да се овако гради повјерење између државе и грађана.
"Овдје вам не треба финансијски посредник, јер радите директно са државом, постајете повјерилац државе. Као повјерилац ћете се мало више интересовати за државу", рекао је Стевановић.
Он је навео да чињеница да се Влада, односно Министарство финансија укључило у ову активност, указује да се тражи нови извор финансирања, који ће се комбиновати са финансијским описмењавањем популације.
Истакао је да се грађанима овим даје могућност да имају алтернативу штедњи, а даће им се и могућност да директно инвестирају.
Он је нагласио да ће се све више држава укључивати у неке привредне токове путем гаранција, емитовања дугова.
"Кад погледате претходних десет година, дуг Републике Српске је порастао за 1,5 милијарди КМ, а штедња грађана за 2,5 милијарди КМ. Значи да постоји могућност да се дио грађана укључи у инвестирање у своју Републику", рекао је Стевановић.
Он је напоменуо да грађани чувају новац у банкама, које инвестирају у обвезнице Републике Српске.
"Очекујем да ће резултати бити изузетно позитивни, јер тај новац не може да се изгуби. Укупни јавни приходи буџета су седам, осам милијарди КМ, а износ који ће бити емитован је безначајан за буџет", нагласио је Стевановић.
Рудић: Народне обвезнице примарно намијењене грађанима
Народне обвезнице, које ће емитовати Влада, примарно су намијењене грађанима Републике Српске, нису везане ни за један конкретан пројекат, рекла је помоћник министра финансија Сњежана Рудић и додала да је ријеч о општој обвезници.
Рудићева је навела да су ове обвезнице најједноставнији финансијски документ на тржишту хартија од вриједности и веома личе на банкарску штедњу у смислу да својим улагачима доносе неку фиксну камату.
"Али, за разлику од штедње гдје до краја орочења морате чекати своју камату, обвезница нуди могућност да је прије орочења продате на секундарном тржишту уколико вам је новац потребан или имате бољу инвестициону могућност. Каматну стопу у том случају добијате за вријеме које сте имали обвезницу у свом власништву", појаснила је Рудићева.
Што се тиче рочности, Рудћева је рекла да ће она бити краћа, од једне године па до пет година.
Према њеним ријечима, приходи од тих обвезница уплаћују се у буџет, а сама Република Српска их користи у складу са намјенама које су буџетом одобрене.
"То истовремено значи да је и главница и камата гарантована свим приходима из буџета, било да су они по основу директних или индиректних пореза и да је у складу са законским оквиром исплата ових обвезница приоритет највишег реда", рекла је Рудићева за АТВ.
Да би обвезницу назвали народном, додала је она, било је потребно учинити је приступачном грађанима, а то се постигло тиме што су у процес увели Поште, које су се наметнуле као логично рјешење.
"То је једина институција која има широку мрежу својих филијала и приступачна је у свим општинама и градовима. С друге стране, Поште већ имају искуство рада на финансијском тржишту у сарадњи са одређеним брокерско-дилерским друштвима и што је најважније имају платни промет", нагласила је Рудићева.
То значи, додала је, да грађани који изврше упис обвезнице у Пошти плаћање могу обавити или на поштанском шалтеру или било којим другим медијем који је присутан у платном промету.
"Дубоко сам увјерена да су наши грађани и те како финансијски писмени у смислу финансијске математике, да лако знају израчунати приносе, односно камате у овом случају и упоредити их са приносима и каматама које могу остварити на неке друге инвестиције", рекла је Рудићева.
Она је напоменула да је Република Српска код одређивања камата извукла неке поуке из других земаља које су овакве или сличне обвезнице понудили својим грађанима.
"Сасвим смо сигурни да ће каматна стопа бити већа од каматне стопе које нуде банке за одређену рочност за штедне улоге. Оног тренутка када утврдимо која је рочност саме обвезнице знаћемо и конкретну каматну стопу", напоменула је Рудићева.
Република Српска као емитент ради протокола мора донијети адекватне одлуке о основним елементима обвезнице, каже Рудићева и додаје да оне треба да се објаве јавно, да ступе на снагу и након тога сам поступак уписа може да почне.
Код доношења тих одлука, напоменула је, Влада као извршна власт мора се држати генералног оквира који је утврдила Народна скупштина, а тај оквир се односи на укупан дуг који може да настане у 2025. години.
У наставку погледајте емисију АТВ-а Прича се у којој се причало о народним обвезницама: