У оквиру нових царинских мјера које је амерички предсједник Доналд Трамп увео, неколико земаља није се нашло на списку, укључујући Русију и Сјеверну Кореју.
За разлику од земаља попут Кине, Европске уније и Индије, које су суочене са драстичним повећањем царина, Русија и Сјеверна Кореја су остале изван овог пакета.
Како тврде из Бијеле куће, разлог за ово није политичка попустљивост, већ комбинација постојећих санкција, минималне трговине и геополитичких калкулација. Каролина Левит, портпарол Бијеле куће, изјавила је за "Аксиос" да Русија није обухваћена новим царинама јер америчке санкције већ значајно ометају трговину између двије земље.
"Иако САД и даље тргује више с Русијом него са земљама попут Маурицијуса или Брунеја, које су се нашле на Трамповој листи, чак су и удаљене територије попут Токелауа и Свалбарда, под управом Новог Зеланда и Норвешке, обухваћени новим царинама", подсјећа "Аксиос".
Левит је нагласила да су и Куба, Бјелорусија и Сјеверна Кореја изостављене из истог разлога - већ имају високе царине и санкције.
Санкције умјесто царина за Русију и Сјеверну Кореју
Русија и Сјеверна Кореја већ годинама трпе опсежне санкције од стране САД-а. Русија је, због сукоба у Украјини, подложна санкцијама које погађају њен финансијски сектор, енергетику и војну индустрију.
Трговина између САД-а и Русије опала је са 36 милијарди долара у 2021. на само 3,5 милијарди долара у 2024. години, што чини увођење нових царина економски бесмисленим.
Сјеверна Кореја је још изолованија, с међународним санкцијама које готово потпуно онемогућавају трговину, осим у случајевима хуманитарних потреба. Аналитичар Саурав Гош наглашава да "илегални канали већ доминирају, па царине не би имале никакав стварни ефекат".
Одлука да Русија и Сјеверна Кореја буду изузете из овог пакета царина може имати и геополитичку позадину.
Администрација Доналда Трампа можда жели задржати простор за будуће преговоре - са Русијом у вези Украјине, а са Сјеверном Корејом у вези њеног нуклеарног програма.