Енергетика, туризам, инфраструктура, грађевинарство - то су неке од најзанимљивијих области за стране инвеститоре у Републици Српску.
Кажу да су Република Српска, али и овај дио Балкана и Европе, неискоришћени потенцијал, како економски тако и људски. Компанија из Израела заинтересована је за сарадњу са "Аеродромом" Бања Лука.
"Заинтересовани смо за цијели пројекат од обезбјеђења, софтверских рјешења, изградње већег објекта, грађевинских радова. Цијели тај пројекат нама је јако занимљив, компанији коју представљам. Са моје тачке гледишта, увијек је добро када је у пројекте укључена Влада и приватни сектор. Тада сваки пројекат постаје јачи", каже Стела Венстајн, власник и директор компаније "Ер стратиџикс" Израел.
Захтјеви тржишта и потребе за инвестицијама, свјежим капиталом у Српској су огромне, кажу инвеститори који долазе у Српску, учествују на конференцијама и разговарају са домаћим привредницима. Одушевљени су и људима њиховим знањем, талентом.
"Дошли смо овдје отвореног ума када је ријеч о улагању у овај регион. Овај дио свијета је веома пожељан, често долазимо и путујемо у ове крајеве. Сусрели смо се, сјели и разговарали са људима из сигурно 30 земаља свијета и сви они желе улагати овдје. За нас сте ви отворена књига. Приоритет су нам инфраструктурни пројекти, попут аеродрома Бања Лука, зелена енергија, одржива енергија, али држимо око и на сајбер сектору. Количина талента у том сектору овдје је невјероватна", каже Сајмон Кларк, оснивач и директор компаније "Ричмонд парк асосијетс" УАЕ.
Јапан, Кина, Уједињени Арапски Емирати - само се неке од земаља из којих стижу заинтересовани привредници и компаније које би улагале у Српску. Пореске олакшице, близина ЕУ, кажу, неке су од предности.
"Заинтересовани смо да покренемо трговачко предузеће, посебно због пореских олакшица. То је веома привлачно за инвеститоре. Разговарали смо са компанијама које се баве пољопривредом, са банкама. Је ли било резултата? Јесте, мислим да јесте, пренијећу своје искуство кинеским и јапанским компанијама", рекао је Џин Ан Чај, компанија "Несан трејдинг".
Добар глас и препоруке у пословном свијету треба оправдати. Ипак, док се лично не увјере, инвеститори не улажу олако свој новац.