Иако је економија САД показала отпорност, са успоравањем инфлације и константно снажним тржиштем рада, извршни директор "JPMorgan Chase" (JPM(ЈПМ), Џејми Дајмон, и даље види двије „значајне пријетње“ по економију.
Тренутни и будући захтјеви за потрошњом вјероватно ће подстаћи инфлацију, због чега би инфлација могла да потраје неко вријеме – рекао је Џејми Дајмон у извјештају о приходима банке за четврти квартал у сриједу.
– Поред тога, геополитичке околности су најсложеније и најопасније од Другог свјетског рата.
Ово упозорење стигло је док је највећа банка у САД по вриједности имовине објавила свој највећи годишњи профит у историји, надмашивши очекивања Волстрита у свим категоријама. Банка је саопштила да је остварила 14 милијарди долара нето прихода у четвртом кварталу 2024, што представља скок од 50% у односу на претходну годину, и 58,5 милијарди долара на годишњем нивоу.
Приходи су такође надмашили пројекције, укупно износећи 42,8 милијарди долара, што је повећање од 11% у поређењу са истим периодом прошле године.
Упркос континуираним рекордним резултатима банке, Дајмон је више пута упозорио на потенцијалне посљедице текућих геополитичких сукоба, укључујући ратове на Блиском истоку и у Европи.
У октобру је Дајмон изјавио да су глобални „услови опасни и погоршавају се“, понављајући сличне коментаре од прошле године да је ово „најопасније вријеме које је свијет видио у посљедњих неколико деценија.“
– Као и увијек, надамо се најбољем, али припремамо фирму за широк спектар сценарија – рекао је Дејмон у сриједу.
Компаније се такође припремају за потенцијалне инфлационе ефекте повезане с политикама долазеће администрације Доналда Трампа, попут планова за опште тарифе до 20% на увезену робу из свих земаља и других приједлога који би могли додатно повећати национални дуг, који сада износи преко 36 билиона долара.
Економисти из "Goldman Sachs"-а (ГС) упозорили су да би такве свеобухватне тарифе могле привремено подићи инфлацију изнад 3%.
Међутим, већим дијелом, Дајмон и други банкари се радују повратку Доналда Трампа у Бијелу кућу – и пријатељскијем регулаторном окружењу које се очекује с његовом администрацијом.
Дајмон је изјавио да циљ није слабљење регулације, већ „успостављање правила која су транспарентна, поштена, холистичка у свом приступу и заснована на ригорозној анализи података, како би банке могле играти своју кључну улогу у економији и на тржиштима.“, преноси Блиц.