Od 2.000 sadnica, trebalo je da dobijem 30 tona kruške. Sada ću imati oko tri tone, požalio se voćar Ilija Mijatović.
Cvat je bio idealan. Nadao se punom rodu. Ipak, vrijeme je učinilo svoje. Nepogode su veliku većinu uništile.
"Ne znam kako da se izvučemo. Ja sam pokušao sada ovo što imam nešto kruške da stavim. Proizvodim i flaše sa rakijom, sa kruškom unutra, pa sam pokušao staviti 400-500 flaša, pa nešto od toga bar da pokrijem kosidbu i rezidbu“, kaže voćar Ilija Mijatović.
Muke tu ne staju. Kada dođu vrućine, još više će i korov da raste, što za voćare znači više posla.
Nije Ilija usamnjen. Kiša koja je padala danima ugrozila je usjeve. Imaćemo smanjen prinos kod određenih kultura. Sve će kasniti mjesec dana, možda i više. Štete nakon poplava zbrajaju i u Gradiški.
"To su štete u tom nebranjenom području. Uglavnom su to oranice. Površine gdje su ljudi zasijali određene usjeve. Tu ima određene štete“, kaže predsjednik MZ Lužani Nenad Bajić.
Situacija nije naivna. Dosta površina je poplavljeno. Tako je npr. kukuruz u većini krajeva bio u fazi dva do tri lista i nije se dobro ukorijenio. Velika je šansa da ga je voda odnijela, pa će se morati presijavati. Ipak, građani ne treba da brinu, svega će biti dovoljno. U resornom ministarstvu kažu da pripremaju mjere. Uvjeravaju, nije alarmantno.
"Ja iskreno vjerujem da neće biti nekih značajnijih problema. Može biti eventualno manjeg prinosa. Tamo gdje budemo imali štete, tu ćemo sigurno pomoći. Evo i na sjednici Vlade smo razgovarali kako i na koji način se može pomoći kada su u pitanju generalno plavna područja koja su sada bila proteklih dana ugrožena, kakva će biti pomoć Vlade u kojim segmentima i kojim sektorima“, kaže ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić.
Dok na to čekaju, pogledi poljoprivrednika su usmjereni u nebo. Nadaju se da se loše prognoze o stanju usjeva, ipak, neće u tolikoj mjeri obistiniti.