Još nije sigurno kolika će biti cijena pšenice. Sve će biti jasnije kada se uđe u njive.
Do tada prozvođačima pšenice stići će 15 miliona pomoći od ministartsva što je duplo više nego lani.
"Ove godine će Vlada Republike Srpske i Ministarstvo na čijem sam čelu samo po regresu sjetve hektru pšenice isplatiti 12 miliona KM plus 75 pfeninga učešća u litri goriva kada uzmemo normative, to smo sve izračunali to je 3 miliona i 225KM", rekao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Godina je bila teška kažu poljoprivednci. Nakon skupe sjetve čeka ih kažu i teška žetva. Tako da je podrška ministarstva dobro došla.
"Događa se da ćemo imati veoma tešku žetvu, vidimo da ovo vrijeme ne staje, jedina dobra stvar u tome je što imamo obećanje od ministra da će nam isplatiti prije žetve pšenice i do 500 KM po hektru, koji je pravilnikom Vlade Republike Srpske i Ministarstvom donijeto, to je dobra stvar", kaže Savo Bakajlić, predsjednik regionalnog Udruženja poljoprivrednika Sela Semberije i Majevice.
Problema ima i sa uvozom, kažu iz Udruženja. Žale se da globalno tržište diktira cijene koje pojedinci iskorišavaju,
"Da li je potrebna mlinarima i pekarima proizvodnja pšenice, gledajući ovako čini mi se da neko tu nerealno zarađuje. Ministar se sa nama složio, ako uzmete da je cijena pšenice nekih 30 pfeninga, a hljeb dobro znate koja je cijena mislim da je potpuno nerealno pričati o tome, više nego smiješno", naglašava Boško Radić iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije.
Enormna razlika između otkupne i prodajne cijene problem je kako proizvođača pšenice, tako i ratara i voćara.
Iz Ministarstva kažu da su predložili dopunu Zakona o zadrugarstvu, a o svemu je obaviješten i glavni Inspektorat.