Администрација америчког предсједника Доналда Трампа жели да Кијев препусти Вашингтону контролу над гасоводом којим руски гас стиже у ЕУ.
Тај захтјев је дио најновијег нацрта споразума о минералима којим Америка врши притисак на владу украјинског лидера Владимира Зеленског, јавља Ројтерс.
Позивајући се на неименоване изворе, Ројтерс наводи да споразум укључује захтјев да америчка владина Међународна развојна финансијска корпорација преузме контролу над гасоводом који пребацује гас из руског гиганта "Гаспрома" преко Украјине до Европе.
Тај гасовод води од града Суџа у западној Русији до украјинског града Ужгорода, удаљеног око 1.200 километара, на граници са ЕУ и Словачком. Изграђен у совјетско вријеме, гасовод је кључна инфраструктура и важна енергетска рута.
Гас није прошао кроз гасовод "Гаспрома" од почетка године због одбијања Украјине да продужи споразум о транзиту са руском компанијом. Обје земље су претходно зарађивале стотине милиона евра од транзитних такси, укључујући и током прве три године сукоба.
Амерички и украјински званичници састали су се јуче у Вашингтону како би разговарали о споразуму којим се Американцима даје приступ украјинским минералним ресурсима, укључујући ријетке земне минерале, при чему се преговори одвијају у "веома антагонистичком" окружењу.
Натезања између страна произашла су из "максималистичких" захтјева у најновијем нацрту споразума, који је Трампова администрација представила Кијеву прошлог мјесеца.
Украјинске власти су ангажовале америчко-британску адвокатску канцеларију "Хоган Ловелс" као спољног савјетника у овом случају.
САД су понудиле оштрије услове након што је Зеленски одбио да потпише првобитну верзију споразума током састанка у Бијелој кући крајем фебруара.
Према Ројтерсу, најновији нацрт споразума дао би Сједињеним Државама привилегован приступ рудним налазиштима Украјине и захтјева од Кијева да стави у заједнички инвестициони фонд сав приход од експлоатације својих природних ресурса.
Споразум не предвиђа америчке безбједносне гаранције Кијеву, што је за Украјину приоритет.