Agencija "Fič Rejtings", jedna od tri najuticajnije agencije za evaluaciju kreditnog rejtinga, snizila je kreditini rejting Sjedinjenih Američkih Država, navodeći kao razlog rastući dug na saveznom, državnom i lokalnom nivou i "kontinuirano pogoršanje kriterijuma upravljanja" u posljednje dvije decenije.
Rejting SAD je u utorak smanjen sa najvišeg nivoa sa oznakom AAA za jedan stepen, na nivo AA+, ali i nova, nepovoljnija evaluacije kreditnog rejtinga još je u okvirima investicionog ranga, prenosi AP.
Odluka odražava trend sve veće političke polarizacije i političkih razmimoilaženja oko potrošnje i poreza u Vašingtonu, što bi sve zajedno na kraju moglo da košta američke poreske obveznike, a niži kreditni rejting bi u budućnosti mogao da poveća troškove zaduživanja za američku vladu, navodi AP.
Zvaničnici Bajdenove administracije oštro su kritikovali procjenu agencije "Fič", a ministarka finansija Dženet Jelen rekla je da je evaluacija "proizvoljna i zasnovana na zastarelim podacima".
Tramp u autorskom tekstu: Ili će duboka država uništiti Ameriku, ili ćemo mi uništiti duboku državu!
Jelen je istakla da se američka ekonomija brzo oporavila od recesije koju je donijela pandemija virusa korona, kao i da je ekonomija rasla stopom od solidnih 2,4 odsto godišnje u tromjesečju april-jun.
Agencija "Fič" je obavijestila zvaničnike Bajdenove administracije da je pobuna na Kapitolu 6. januara 2021. godine bila značajan faktor u procesu evaluacije i donošenja odluke da smanji rejting, jer je ukazivala na nestabilnu vladu, izjavila je za AP osoba upoznata sa razgovorima vođenim između zvaničnika američke administracije i agencije "Fič".
To je tek drugi put u istoriji SAD da je kreditni rejting smanjen, jer je 2011. godine, druga ugledna i uticajna agencija za evaluaciju kreditnog rejtinga "Standard i Purs", oduzela Sjedinjenim Državama najvišu ocjenu AAA nakon duže borbe oko limita zaduživanja američke vlade.
Tada je vladina kancelarija za računovodstvo procijenila u svom izvještaju iz 2012. godine da je budžetski deficit tokom 2011. godine povećao, između ostalog i troškove zaduživanja za 1,3 milijarde dolara samo u toj godini.