Избори куцају на врата, не бирају се средства за освајање власти, а најбољи примјер је општина Лопаре. Мјештани заплашени не смију пред камере. Одмахују руком и не желе да коментаришу.
„Ја мислим да је то давно дато, и само се сад тражи покриће народа.“
„Немам ја појма о томе, сине.“
„Не могу, хвала вам.“
До прије мјесец дана подршка начелника Лопара Раде Савића развоју Лопара кроз отварање рудника, данас већ друга плоча. Организује и потписивање петиције против рударења.
Иако су испитивања налазишта литијума у Лопарама почела прије скоро четири године и са тиме су били упознати и мјештани и локална власт која се са тим сложила и одобрила та истраживања и испитивања, очигледно су превладали лични интереси, политичке уцјене и жеља да се сачува сопствена фотеља и да се жртвовао народ који је доведен у заблуду. Савић нам није одговорио због чега је тако напрасно промијенио мишљење, у кратком телефонском разговору рекао је да није ту и да не жели ништа да коментарише.
Да је политика и овдје уплела прсте каже и директор компаније „Аркор“, који је гостујући на АТВ-у рекао да је мотив опструкције рударења литијума чисто политички, јер су са локалном заједницом имали одличну сарадњу и подршку.
„Сви су били укључени у реализацију, нарочито локална заједница, од начелника и руководства који су апсолутно и директно учествовали у тој реализацији, нама су додијељени сви документи из локалне заједнице, и главни документ је еколошка дозвола коју је издала локална заједница“, рекао је Владимир Рудић, директор компаније "Аркор".
Лопаре су локална заједница која није индустријски развијена и са лошом демографском сликом. Од рудника литијума највише користи би имала локална заједница, потом Република Српска, а свакако и инвеститор, кажу у компанији „Аркор“.