Јабланичко језеро сада не да је другачије, него је нестварно, као у неким апокалиптичним филмовима. Воде уопште нема.
Можете видјети само насукане чамце, муљ, блато, биљни и животињски свијет скоро да не постоји. Да ли је за све крива водна дозвола?
Агенција за Јадрански слив издала је Електропривреди прије двије године водну дозволу која се знатно разликује од ранијих, а због чега су Град Коњиц и Организација спортских риболоваца Коњиц упутили жалбу.
Предсједник Скупштине ОСР-а Храбрен Капић каже за "Ослобођење" да у новој водној дозволи нема некадашњег додатка, а то су минималне и максималне коте по мјесецима. Фактички, како каже, оне су поништене.
Конкретно, нова дозвола, која је издата на период од 15 година, а раније је то било пет година, не дефинише минимум, односно доњу границу акумулације, што значи да корисник може испустити већи дио акумулације или све, те тиме нарушити или трајно уништити биљни и животињски свијет, да притом не мора ни одговарати за то.
Корисник може, али и не мора, поштовати моралне и еколошке стандарде, јер нису прописани дозволом.
"Ми смо се два пута жалили. Први пут је наша жалба усвојена и једини смо од свих удружења и субјеката који су се жалили, а други пут није. Додуше, и Општина Коњиц је послала један допис, јер се и њих тиче, али нико то није узео у обзир", каже Капић.
Наводи да је бесмислено што Агенција укидање минималне граничне вриједности правда елаборатом из 1981. године, јер су се од тог периода мијењали и закони и корисници, а свједочимо и климатским промјенама.
"озивају се и на студију стару 70 година. Треба хитно урадити нову студију", сматра.
Са друге стране, Електропривреда БиХ се фокусирала на чишћење отпада. Кажу да је из акумулације ХЕ Грабовица крајем прошле седмице очишћен отпад накупљен уз брану након поплава из октобра.