На локацији Шервалов кук, на магистралном путу Карановац - Црна Ријека, у општини Мркоњић Град, већ више од годину дана колико је прошло од постављања стационарног радара није забиљежена ниједна незгода.
То мјесто је, иначе, идентификовано као црна тачка, и баш ту је 2021. евидентирано девет незгода, од којих је једна завршила трагично.
"Стационарни радар постављен на локалитету Шервалов кук у девет мјесеци ове године евидентирао је 13.151 прекршај, што би у просјеку био 1.461 прекршај мјесечно", речено је за "Независне новине" из Полицијске управе Мркоњић Град.
Истог дана, 17. октобра 2022. године, стационарни радари су почели да раде на Шерваловом куку и на још четири локације које покрива ПУ Мркоњић Град. Три црна стуба налазе се на подручју општине Мркоњић Град, а по један на подручју Шипова и Рибника.
Ови радари су у девет мјесеци ове године евидентирали укупно 21.901 прекршај, што би у просјеку износило 2.433 мјесечно. Неки су забиљежили и изузетно опасну вожњу.
"На подручју које оперативно покрива Полицијска управа Мркоњић Град прекршај са највећим прекорачењем дозвољене брзине кретања евидентиран је стационарним радарским системом у мјесту Подбрдо, општина Мркоњић Град, гдје је утврђена брзина кретања од 171 km/h на дијелу пута гдје је ограничење 50 km/h, а што је преко дозвољене брзине од чак 121 km/h", кажу из мркоњићке полиције.
Закључују да је очигледно да поједини возачи и поред сталних упозорења да су на путевима постављени радари ипак немају свијест о значају поштовања саобраћајних прописа и тиме угрожавају и своју и безбједност других учесника у саобраћају.
Мркоњићка полиција истиче да је анализом установљено да је брзина неприлагођена условима на путу један од најчешћих узрока саобраћајних незгода.
Иначе, стационарни радарски систем има могућност аутоматске детекције брзине за сва возила у видном пољу, до 320 km/h, у одласку и доласку. Тај систем детектује прекорачење брзине, након чега се возач аутоматски региструје и санкционише.
"Полицијска управа Мркоњић Град апелује на возаче да поштују саобраћајна правила и прописе, прилагоде брзину условима на путу, не започињу вожњу и не управљају возилом под дејством алкохола, те да одговорним понашањем заштите себе и друге учеснике у саобраћају", поручују из мркоњићке полиције.