Чувена Индустрија алата ће наставити да ради и производи то за АТВ тврди новоизбрани члан УО овог предузећа Лука Петровић. Он каже да је сигуран да ће у заштиту овога предузећа стати и Влада и челници Српске. Поручује да вјерује у Родољуба Драшковића и обећава свој допринос.
- Индустрији алата мора бити посвећена посебна пажња и ја сам спреман, ја сам дијете које је одгојено и школовано на ИАТ-у тако да сигурно имам и љубав и вољу и жељу да је задржимо у бољем стању, да је модернизујемо и да свакако учинимо наш симбол заштићеним дуги низ година - каже Лука Петровић.
Петровића је у Управни одбор предложио лично Родољуб Драшковић, већински власник ИАТ-а. Градном на југу су колале приче да је њихов однос вруће-хладно, да није било сарадње али је било свађе због чега је Драшковић више пута дизао сидра из Требиња.
- Никада није било свађе и паметни људи не треба да се свађају, ја мислим да можемо да расправљамо о неким темама и да имамо различите ставове али свађу никада нисмо имали - додаје Петровић.
Цијелу гунгулу око судбине Индустрије алата дигао је управо Драшковић. Од Владе Српске је тражио милионе, пријетио раскидом уговора о приватизацији, стечајем и међународним арбитражама. Влада се није оглашавала.
Све је то највише забринуло раднике и оне који имају своје акције у том предузећу. И једни и други сматрају да фабрика има своју будућност.
- Деведесет одсто робе која се производи иде на инострано тржиште, са овим капацитетом људи завршавамо онолико колико можемо, али то је довољно да послујемо позитивно и да извршавамо све обавезе према држави - каже Бранислав Шпуран, потпредсједник Синдиката ИАТ-а.
- Прошле године је ИАТ имала на задњој Скупштини, што смо разматрали, око 12 милиона прихода, имала 350 радника и имала неку обавезу према спољним сарадницима највише према Свислајону, 22 милиона марака - казао је Здравко Кашиковић, мали акционар у ИАТ-у.
Индустрија алата или чувена фабрика заштитни је знак града на Требишњици.
Постоји пуних седам деценија, некада је овдје плату зарађивало око 4.000 људи данас их је мање од 300.