У Кантону Сарајево још увијек није обављена систематска дератизација иако је законска обавеза која се треба проводити два пута годишње, у прољеће и јесен.
Непровођење дератизације повећава ризик од појаве бјеснила, хеморагијске грознице с бубрежним синдромом, познатије као мишија грозница, затим салмонелозе, трихинелозе, бруцелозе и других болести које преносе глодари.
Раније су стручњаци за "Дневни аваз" упозоравали о опасностима које пријете становништву. Посебно су нагласили опасност од мишије или хеморагијске грознице с бубрежним синдромом.
На адресу редакције поменутог портала стигао је видео који показује како су мишеви кренули да шетају на Ковачима што је посљедица необављања дератизације о чему се раније упозоравало.
Министарство здравства је на упит "Аваза" у вези са дератизацијом одговорило да чека наставак 14. радне сједнице Скупштине КС.
"Прва тачка на тој сједници је управо дератизације, прије тога немамо конкретније информације. У плану је да буде у 2024. године али знаћемо детаље након што се оконча и ова сједница која се очекује у наредном периоду", одговорили су.
Необављање систематске дератизације доводи до раста броја глодара, а највећи проблем представља сама репродукција глодара који се брзо размножавају, што доводи до тога да од само једног штакорског пара у неколико мјесеци настане најезда.