Vijest da će Hrvatska definitivno odlagati radioaktivni otpad na Trgovskoj gori, kako prenose tamošnji mediji, zabrinula je stanovništo u slivu Une. Posebno u Novom Gradu koji je nekoliko stotina metara vazdušne linije udaljen od sporne lokacije. Ipak, nadaju se da još nije sve gotovo i da borba ne smije da stane.
“Ma nije gotovo. To trebaju gore da rade, a oni ništa ne rade”, kaže jedan mještatin. Na pitanje ko ne radi ništa odgovara: “Pa, BiH, na vrhu”.
Drugi mještanin kaže kako se nada da će “nešto napraviti”.
“Znam da kažu da je gotovo, ali nadam se da nije. Novi je baš lijepa sredina i Una je tu, tako da bi bilo baš šteta”, kaže on.
Jedna mještanka kaže da šta god da se uradi nije ispravno, jer, kako kaže, tu ne vode priču normalni ljudi nego neki veći. Ona dodaje i da narod ako nešto želi da uradi povodom toga, nema neke šanse.
“Ispričano...otkad je to tamo odloženo”, kaže jedan stariji stanovnik.
Novljani su jednoglasni: Čerkezovac i Trgovska gora ne dolaze u obzir kao lokacija za skladištenje nuklearnog otpada. Novska izvorišta vode su samo kilometar udaljena. Vodu sa njih dobija 15 hiljada ljudi.
Borba još traje. Još nema govora o odlaganju nulearnog otpada u Čerkezovac, a za to će se pobrinuti pravni i ekspertski tim na nivou BiH, kaže Miroslav Drljača, načelnik Novog Grada.
“Ono što nam je sada neophodno jeste da se napravi jedna vrsta akcionog plana. Odnosno da postavimo određene datume kada šta radimo. Očigledno da diplomatski kontakti sa Vladom Hrvatske nisu dali nikakav rezultat i da je vrijeme da se razmišlja o tužbi BiH prema Hrvatskoj i da napokon stavimo tačku na tu priču”, kaže Drljača.
Iako vojno skladište Čerkezovac ne ispunjava uslove za odlaganje municije, a kamoli nuklearnog otpada, Hrvatska već godinama ne odustaje od ideje da mjesto na granici sa Republikom Srpskom, već ove godine, pretvori u odlagalište radioaktivnog otpada iz nuklearke Krško u Sloveniji kao i radioaktivnog otpada iz Hrvatske.