Смјештена на граници Добоја и Маглаја пећина Мегара је прави драгуљ озренског краја. Дужина јој је око два километра а план да се првих 700 метара уреди за туристе. Угодних седам степени није једино у чему би могли да уживају.
Највећа атракција пећине су четири везана водопада.
До њих се не може без посебне водоотпорне опреме. У пећини живи угрожена врста шишмиша али и друге ријетке врсте.
"Током прошлогодишњег зимског мониторинга пронашли смо колонију од преко хиљаду јединки великог потковичара што је једна од најугроженијих врста у Европи“, каже спелеолог Бесим Гурда.
"Нашли смо једну врсту која се зове дувалис магленсис. Врста пећинске бубе троглобијант врсте које жива само у пећинама“, каже спелеолог Мирза Калабић.
Пет спелеолошких објеката на квадратном километру рај је за спелелологе. Подручје Озрена мами и остале истраживаче.
"Имамо значајне популације неких ноћних лептира популације стризибуба које су од европског конзервацијског значаја“, каже ентомолог Земаљског музеја Дејан Кулијер.
"То су некоике врсте жаба даждевњака, смукова у суштини врсте које су нама интересантне“, каже Андријана Мићуновић из црногорског Друштва еколога.
Истраживачи из регије окупљени на Озрену надају се откривању нових врста. То би помогло да се то подручје заштити и туристички промовише.