Општина Источна Илиџа је парцелу од 13.000 квадратних метара продала једном инвеститору за 550.000 КМ. Два дана касније инвеститор је исту земљу продао другој фирми за 700.000 КМ. Мјесец дана касније, парцела је поново промијенила власника, али је овај пут коштала 1.200.000 КМ. Како је земљиште за мјесец дана поскупило за 650.000 КМ истраживаће институције Републике Српске, каже за АТВ посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ Мирослав Вујичић.
"24. фебруара ове године Скупштина је донијела одлуку да се путем погодбе земљиште од 13.000 квадратних метара прода фирми извјесног Ивана Ћалете, инвеститору у Источној Илиџи. Он је ту земљу купио по одлуци Скупштине општине. То је у складу са законом. Два дана касније исту земљу препродаје фирма "Жупа груп" која је у власништву супруге Александра Голијанина, одборника СДС-а у Скупштини општине. Дакле, одборник СДС-а је гласао за одлуку да се земља прода Ивану Ћалети, а два дана касније је купио земљу од Ћалете у вриједности 700.000 КМ. Почетна цијена је била 41 КМ по квадрату за 550.000 КМ. Исту земљу препродаје фирми одборника СДС-а за 700.000 КМ. Да би мјесец дана касније извршена трансакција власништва са те двије фирме, а једна је у власништву Александра Голијанина, а друга је из Бањалуке. Трансакција је извршена на фирму Пени плус која је у власништву Мерсуда Хрбата који је ту земљу платио 1.200.000 КМ. За мјесец дана је вриједност земље порасла на више од дупло. Умјесто да општина прода парцелу по тржишној вриједности, начелник и општина су омогућили да 700.000 КМ стрпају у свој џеп", каже Вујичић.
Он истиче да је начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић злоупотријебио положај јер је преко повезаних лица препродао парцелу намијењену за пословну зону. Буџет је оштећен за 700.000 КМ што је озбиљан пропуст, намјерни или не, то ће утврдити органи.
"Ово је очит примјер несавјесног рада гдје је директно буџет општине оштећен, а самим тим и грађани Источне Илиџе за 700.000 КМ. За те паре су могли направити шест километара канализационе мреже, три хиљаде стипендија, вртић. Имали смо сличан случај у Жепчу када су функционери вршили откуп земље на траси преко које пролази аутопут, па су плаћали земљу по 35 КМ по квадрату, па исту продавали Аутопутевима за 400 КМ. Овдје је само обрнут случај. Овдје је продајна цијена била најнижа, да би на крају дошла више него сто одсто. Очигледан примјер нерада. Невјероватно је да за мјесец дана вриједност са 41 КМ оде на преко 90 КМ", каже Вујичић.