Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду Ненад Стефановић огласио се поводом наставка акције сузбијања корупције у којој је претресом више десетина објекта у Београду, Фекетићу и Младеновцу, како каже, ухапшено 13 особа.
Главни јавни тужилац ВЈТ Ненад Стефановић је истакао да је 13 особа ухапшено због сумње да су извршењем различитих кривичних дјела прибавили противправну имовинску корист привредном друштву "БСП Д.О." из Фекетића у износу од више од два милиона евра.
"У том износу су оштетили Републичку дирекцију за робне резерве и стечене повјериоце акционарског друштва 'Маковица' из Младиновца. Према осумњиченима ће бити спроведена истрага због сумње да су извршили кривично дјело превара у обављању приватне дјелатности и злоупотребу положаја одговорног лица, а тужилаштво ће наложити спровођење финансијске истраге против ухапшених као и лица која су повезана са истима", рекао је Стефановић.
Навео је да је један од осумњичених, као директор БСП-а, како се сумња, лажно приказивао да је дирекција пренијела власништво укупно 23,66 милиона килограма сјеменске пшенице, достављањем фиктивне документације и то декларације о квалитету и извјештају о испитивању сјемена пољопривредног биља.
"А све то како би БСП испунило поменуте уговорне обавезе и преузело меркантилну пшеницу у размјери 1 према 1,8 од дирекције у укупној количини од 42,6 милиона килограма меркантилне пшенице", изјавио је Стефановић.
Наводи и да је је усмено налагано руководиоцу лабораторије "Срболаб" да сачини фиктивне декларације о сјеменској пшеници и извјештаје о наводном испитивању сјемена пољопривредног биља овлашћене контролне лабораторије "Срболаб".
"Такође, постоје основане сумње да је у периоду од 1. новембра 2022. године, 'БСП Д.О. Фекитић' закључио уговоре о пословно-техничкој сарадњи са предузећем 'Медианетворкс' из Новог Сада, који се односе на израду софтвера за управљање хладњачама и магазинским пословањем, чија вриједност износи више од милион евра. Утврђено је да је у јануару 2023. године фактички власник предузећа 'БСП' В. В. као физичко лице у својству јемца потписао са 'Медианетворксом' уговор о јемству, којим се обавезује да ће испунити обавезе фирме 'БСП Д. О. Фекитић' по уговору о пословној сарадњи, на начин да за дуг на наведеном предузећу исплати криптовалуту чија је вриједност на дан сачињавања уговора износила наводно 1,8 долара за једну јединицу криптовалуте, и то пребацивањем око милион јединица предметне криптовалуте", навео је Стефановић.
Тужилаштво је, како је нагласио Стефановић, увидом у отворене базе података која се односе на предметну криптовалуту, утврдило да криптовалута којом су трговали нема било какву берзанску нити реалну употребну вриједност.
"Тако је В.В. као физичко лице на основу тако фиктивног измирења дуга предузећа преузео потраживање ове фирме, а све у циљу прибављања противправне имовинске користи. Ово је само један дио радњи које су обухваћене истрагом у овом веома сложеном коруптивном предмету. Против свих осумњичених лица која се налазе у бјекству тужилаштво ће предложити и одређивање притвора и расписивање потјернице", закључио је Стефановић у обраћању медијима.