251 особа за 6 година трајно је уписана у "регистар педофила" у Републици Српској. У њему се налазе сви они који су правоснажно осуђени за сексуалну злоупотребу и искоришћавање дјеце.
Велику улогу у свему имало је Министарство унутрашњих послова Републике Српске које је регистар и формирало 2018. године како би се бар на неки начин стало у крај свима којима су главна мета малољетници.
Подаци се не бришу никада из регистра. Нису га избјегли ни они који су осуђени по законима који су престали да важе. Зато је и највећи број њих уписан 2018. године, 127. Неславан и поражавајући рекорд од тада држи 2023. година са чак 28 уписаних.
"Врло је широк дијапазон лица која се уписују у регистар педофила и министарство правде је на тај начин гледало да обухвати свакога ко има пребивалиште на територији Републике Српске а да је правоснажно осуђен по кривичном законодавству Републике Српске, БиХ и других држава. Исто тако свако чија се казнена евиденција не води у Републици Српској али је осуђен за ова дјела а на територији Републике Српске има пребивалиште или боравиште а исто тако уписују се лица која су осуђена за ову врсту кривичних дјела по законима који су престали да важе", рекао је Милош Букејловић, министар правде у Влади Републике Српске.
"Оно што наш закон у Републици Српској разликује од других закона у регији јесте управо што смо ми у регистар унијели сва лица која су претходно пресуђена за кривична дјела која су била прописана Кривичним законом Републике Српске а то су кривична дјела против полног интегритета над дјецом и малољетницима и практично сва лица која нису била рехабилитована чије казне нису брисане до момента ступања на снагу тог закона о посебном регистру ми смо били у обавези да их унесемо у регистар и према њима да примјењујемо све одредбе које су ту прописане, обавезе јављања редовног, ванредног и све остало што се односи на лица која се налазе у регистру педофила", рекла је Дијана Крупљанин, начелник Одјељења за потраге и криминалистичко-обавјештајне анализе у МУП-у Републике Српске.
Педофил иза решетака може провести и до 30 година а може остати и доживотно. У овом другом случају казну је могуће изрећи ако је у питању кривично дјело обљуба са дјететом млађим од 15 година. За разлику од другог ентитета у којем се казна затвора до једне године може откупити новчаном што је био случај са глумцем Моамером Касумовићем који је казну затвора платио 36.500 КМ у Српској је пракса потпуно другачија. Казна за ово кривично дјело не може се откупити.
Оне који oдслуже своју казну за ово монструозно кривични дјело након изласка чекају одређене обавезе. Дужни су да их се придржавају. Морају редовно да се јављају и обавјештавају полицију уколико планирају да напуштају мјесто боравка.
Уколико то све не испоштују могу поново да заврше у затвору или да буду новчано кажњени.
Бројне су и забране за њих када се нађу на слободи. Не смију боравити гдје се налазе дјеца. Нити могу радити у институцијама које раде са дјецом. Ако им којим случајем падне на памет да би можда могли промијенити име да би сакрили ко су и шта су- и на то могу да забораве.