Скај

Криптована апликација доказ за суд у Стразбуру

  • Извор: Аваз
  • 04.11.2024. 20:43

Европски суд за људска права у Стразбуру донио је одлуку у поступку двојице британских држављана против Француске, којом је, између осталог, утврђено да се не може испитивати законитост поступка којим је држава прикупљања, у овом случају - Француска, прибавила доказе.

Суд је, како се наводи, примијетио да је овај закључак у складу с праксом Суда Европске уније према којој начело узајамног признавања пресуда и судских одлука забрањује тијелима, која су издала ЕИН (европски истражни налог) за пријенос таквих података као доказа, ревизију законитости засебног поступка, којим је држава чланица извршења прикупила доказе.

Руска офанзива у пуном јеку: Пробијена украјинска одбрана на покровском, јужнодоњецком и лиманском правцу

Руска офанзива у пуном јеку: Пробијена украјинска одбрана на покровском, јужнодоњецком и лиманском правцу

Одлука Европског суда за људска права по захтјеву Британаца А.Л. и Е.Ј. против Француске - 44715/20 и 47930/21 донијета је 24. септембра ове године, а везана је за дешифровану апликацију за комуникацију "ЕнкроЧет", што важи и за све остале декриптоване комуникације, па и "Скај ЕЦЦ" апликацију.

Доказни материјал

Ова одлука по мишљењу двојице Британаца биће веома важна за многе европске земље, између осталих и за Босну и Херцеговину и земље региона, које су на основу доказног материјала преузетог преко међународно - правне помоћи покренуле бројне кривичне предмете.

Сарадња БиХ са Европским судом за људска права је важна и огледа се у томе да национални судови прихватају судске одлуке овог изваннационалног судског тијела.

Отац заборавио да кћерку поведе до олтара: До младожење кренуо сам

Отац заборавио да кћерку поведе до олтара: До младожење кренуо сам

Обвеза поштивања права и слобода гарантованих Конвенцијом и њеним протоколима у Босни и Херцеговини настала је већ ступањем на снагу Устава Босне и Херцеговине дана 14.12.1995. године који у члану два проглашава Конвенцију директно примјењивом у Босни и Херцеговини, дајући јој приоритет над свим осталим законима.

Двојица држављана Уједињеног Краљевства се у матичној земљи кривично гоне на основу доказа, које су са декриптоване апликације "ЕнкроЧет", прибавили надлежни француски органи.

Повријеђено право

Они су двије представке поднијели против Француске, тврдећи да им је преузимањем комуникације повријеђено право на приватност из члана осам Конвенције и да им у Француској у вези са том наводном повредом права није било на располагању дјелотворно правно средство.

У одлуци ЕСЉП, између осталог, пише да су француски истражитељи приликом операције скидања шифрованих података са заштићених апликација дјеловали на основу овлашћења које су добили од тамошњих судија.

Видовић: Дефицит буџета опада, Српска неће банкротирати

Видовић: Дефицит буџета опада, Српска неће банкротирати

- Податке који се односе на кориснике ЕнкроЧета који се налазе у Уједињеном Краљевству прикупили су француски истражитељи прије њиховог преноса Националној агенцији за борбу против криминала Уједињеног Краљевства, а према упутствима француског тужиоца у складу с ЕИН-ом - наводи се у одлуци.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: