Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je, nakon praćenja bezbjednosno interesantnih pojava i događaja i prikupljana operativnih saznanja u vezi sa osobama, grupama i organizacijama, čije je djelovanje povezano ili se može dovesti u vezu sa vjerski ili etnički motivisanim terorizmom, sačinio 34 operativno–kriminalističke analize, a izvršene su 472 operativne provjere za osobe i vozila.
"Kontinuirano su praćene bezbjednosno interesantne pojave i događaji na teritoriji RS i prikupljana su operativna saznanja o osobama i događajima koji se mogu dovesti u vezu sa vjerski ili etnički motivisanim terorizmom, kako bi se spriječilo izvođenje terorističkih akcija u RS ili korišćenja teritorije za pripremu ili izvođenje akcija u Federaciji BiH i drugim državama", navodi se u izvještaju o radu MUP-a RS u prošloj godini.
Naglašavaju da je intenzivirana saradnja sa policijskim strukturama na nivou BiH, iz okruženja i šire po pitanju suprotstavljanja u borbi protiv terorizma i ekstremizma i njegovim pojavnim oblicima.
"Saradnja se ogleda u stalnoj razmjeni informacija, stvaranju kontakt tačaka i razmjeni iskustava u prevenciji i borbi protiv terorizma. U skladu sa potrebama, pojačan je operativni rad na terenu svih policijskih službenika u cilju prikupljanja i obrade informacija, intenziviran je rad i pojačano je praćenje rada svih organizacionih jedinica Ministarstva koje se bave ovom problematikom", dodaje se u izvještaju.
Trenutna bezbjednosna situacija sa aspekta prijetnji izvođenja terorističkih napada na području RS, kako se tvrdi, može se ocijeniti kao relativno povoljna, odnosno, ne postoje pouzdane i provjerene informacije koje ukazuju na moguće ugrožavanje bezbjednosti izvođenjem terorističkih akata.
Iz MUP-a RS su u izvještaju, koji će biti predmet rasprave na narednoj sjednici Narodne skupštine RS, naveli i neke od provedenih preventivnih aktivnosti po pitanju borbe protiv terorizma.