Милан Новитовић, некадашњи в.д. директор Републичке управе цивилне заштите Републике Српске (РУЦЗ), осуђен је у Окружном суду у Бањалуци на годину дана затвора због злоупотребе службеног положаја којом је РУЦЗ оштећена за 12.036 КМ.
Осим казне затвора Новитовићу је изречена и двогодишња забрана рада на руководећим позицијама у органима јавне управе, што се рачуна од правоснажности пресуде. Дужан је и да ислати насталу штету у износу од 12.036 КМ, као и 673 КМ за трошкове поступка.
Републичко јавно тужилаштво Новитовићу је на терет ставило да је незаконито омогућио претходном директору РУЦЗ Весељку Елезу да три мјесеца, по истеку мандата, прима директорску плату на основу чега му је исплаћено 12.036 КМ на штету средстава РУЦЗ одобрених буџетом.
Пресуду је изрекао предсједник судског вијећа Игор Цимеша који је навео да је током суђења доказано да је Новитовић починио дјело које му је стављено на терет, те да је био свјестан забрањености почињеног дјела.
”Неприхватљив је став одбране да није био упознат са прописима, као и образложење да је спорно рјешење донесено на приједлог правне службе, јер то није доказано”, рекао је Цимеша.
У оптужници се наводи да је Новитовић поступао супротно Закону о државним службеницима Републике Српске, а иако је био свјестан забрањености свог дјела, то извршење је хтио у намјери да другом прибави имовинску корист.
”Оптужени је 26. августа 2019. године донио Рјешење о утврђивању статуса нераспоређеног државног службеника РУЦЗ који је Весељку Елезу утврдио статус нераспоређеног државног службеника, те право на плату коју је Елез остваривао као директор РУЦЗ, иако је знао да је Елез разријешен функције рјешењем Владе Републике Српске због подношења оставке, а не због истека мандата”, пише у оптужници.
Додаје се да Одлуку о утврђивању статуса нераспоређених државних службеника за постављена лица доноси Влада те да је Елезу, по рјешењу Инвестиционо развојне банке Репувлике Српске, мировао радни однос у тој институцији у коју се требао вратити након престанка мандата.
”То је учињено тек 24. новембра 2019. године, чиме је Елезу омогућио да три мјесеца по истеку мандата прима плату директора те му је на тај начин прибавио имовинску корист на име новчаних примања по основу бруто плате у износу од 12.036,56 КМ, а све на штету средстава РУЦЗ одобрених буџетом”, наводи се у оптужници.
Пресуда није правоснажна и дозвољена је жалба Врховном суду Републике Српске.