Најризичнији затвореник у Хрватској

Опасни криминалац ухваћен у Загребу: Доводи се у везу са Лудим Џонијем

  • Извор: Агенције
  • 31.03.2025. 15:25

Држављанин Црне Горе, Кемал Растодер (52), ухапшен је у недјељу послијеподне на Радничкој улици у Загребу, а против њега је Белгија расписала европски налог за хапшење због издржавања осмогодишње затворске казне, на коју је осуђен због препродаје дроге у оквиру криминалне организације.

Растодер је до августа прошле године био у максимално сигурносном одјељењу новог дијела затвора у Глини, јер је сматран једним од најризичнијих затвореника. Током поступка који се против њега водио на загребачком Жупанијском суду, довођен је у специјалном возилу Гуркха АТЈ Лучко, под пуном опремом и у пратњи специјалаца, преноси Јутарњи лист.

Продужен притвор осумњиченима за пад надстрешнице у Новом Саду

Продужен притвор осумњиченима за пад надстрешнице у Новом Саду

Полицијски службеници су, на основу прикупљених информација, сазнали о кретању педесетдвогодишњег држављанина Црне Горе, те су га уз примјену силе (тјелесна снага и средства за везивање) привели у службене просторије.

Током дана ће бити предат притворском надзорнику ПУ загребачке, након чега ће бити одведен на Жупанијски суд у Загребу ради покретања екстрадицијског поступка, кажу из загребачке полиције. Растодер је до сада био на слободи јер му је истекао максимални притвор.

Какво нас вријеме сутра очекује?

Какво нас вријеме сутра очекује?

У Хрватској се против њега води поступак јер је, према оптужници УСКОК-а, први оптуженик, полицајац Жељко Цигула, заједно с неколико својих колега, давао углавном држављанима Србије, Црне Горе и БиХ, а у замјену за мито, податке о расписаним потрагама МУП-а, Шенгенском информацијском саставу (СИС) и Интерполу, те им омогућавао незаконит боравак у ЕУ.

Оптужени полицајци су проводили провјере приватних података, а касније су са тим подацима израђивали лажне путне исправе. Осим тога, провјеравали су имају ли одређене особе правне препреке за прелазак границе, односно да ли их тражи полиција и да ли су расписане потјернице.

Ево од када није обавезна зимска опрема

Ево од када није обавезна зимска опрема

Растодер је, иначе, 2004. године преживио атентат у Будви, када је под његов аутомобил марке "мерцедес" постављена бомба. Том приликом је задобио тешке повреде. Његово име повезивано је и с наркобосом Стјепаном Прњатом, а црногорска полиција и тајне службе га траже. Повезује се и са групом која је из Јужне Америке организовала транспорт велике количине кокаина у луку Ротердам, чији је транспорт потом ишао до белгијског града Арлона, гдје је током заједничке акције надлежних државних тијела Србије, Белгије, Холандије и Луксембурга заплијењено укупно 115 килограма кокаина.

Растодерова веза с полицајцем Цигулом откривена је дешифровањем SKY ECC комуникације. Иако је одбрана тражила да се провјери како је УСКОК дошао до ове комуникације, суд је одбио тај захтјев, док је Растодер оповргао све оптужбе. Еуропол га сматра високорангираном особом у међународној трговини кокаином.

Да знају нешто о дипломатији не би Алија БиХ оставио Ердогану у аманет

Да знају нешто о дипломатији не би Алија БиХ оставио Ердогану у аманет

У поступку на загребачком Жупанијском суду, први оптужени Жељко Цигула, други оптужени Томица Сопек и Кемал Растодер углавном су признали оно што им је УСКОК ставио на терет - трговање информацијама из полицијског информатичког система. Сви оптужени, сада уз нове адвокате, тврде да се не сматрају кривима за оптужбе.

Растодер је конкретно оптужен да је од Цигуле тражио провјере за одређене пасоше, међу којима и за своју фалсификовани хрватски пасош на име Миле Тесла, због чега му се суди у Ријеци. Такође, оптужен је и за пасош српског криминалца Николе Вушовића, званог Луди Џони, који је у октобру прошле године ухапшен у Барселони и недавно изручен Њемачкој. Вушовић се сматра високорангираним оперативцем "кавачког клана" и десном руком шефа Радоја Звицер.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: