Већ више од двије године пљачкаши заобилазе банке у Српској, а неки од разлога би врло лако могли бити постављање видео-надзора у бројним градовима и општинама, као и хапшење осумњичених који су раније упадали у банкарске просторије.
Раније су, подсјетимо, банке у Српској биле често на мети бандита, који су, најчешће уз пријетњу оружјем, односили огромне своте новца. Рецимо, само током пљачке Комерцијалне банке у Бањалуци, изведене у априлу 2011. године, украдено је 1.035.230 КМ.
Према подацима из МУП-а Републике Српске, посљедње разбојништво у банци евидентирано је 14. фебруара 2022. године, када је засад непознати пљачкаш побјегао са око 4.000 марака.
"То кривично дјело извршено је у мјесту Обудовац, општина Шамац, а мета напада била је Пословница Наше Банке Бијељина. Ово дјело није расвијетљено", речено је за "Независне новине" из МУП-а Српске.
Подсјетимо, према тадашњим сазнањима, разбојник је био наоружан пиштољем, којим је запријетио радницима, покупио плијен и побјегао.
Полицијска управа Бијељина саопштила је да им је то разбојништво пријављено 14. фебруара 2022. године те да је услиједила потрага за разбојником.
Након тога, дакле, разбојништава у банкама није било, али јесте у другим објектима, од кућа до трговина.
Према подацима МУП-а Српске, у току 2023. године евидентирана су 33 разбојништва (од чега два покушаја), што је, како наглашавају, мање за 8,3 одсто у односу на 2022. годину.
Најчешћи објекти напада у 2023. били су куће и станови (осам), а затим бензинске пумпе (шест) те трговински објекти (пет). Слиједе кладионице, које су прошле године два пута биле на мети разбојника, те једно возило, као и 11 осталих мјеста.
"Према изјавама оштећених, причињена укупна штета износи 92.384 КМ", прецизирали су из МУП-а Српске у изјави за "Независне новине".