Љекари Института за мајку и дијете боре се за живот 15-тогодишњег дјечака који се попео на вагон да направи "селфи" када га је ударила струја. Дјечак је задобио опекотине на преко 95 одсто тијела.
Несрећа се догодила прије два дана на Ранжирној станици у Железнику.
Управник Клинике за дјечју хирургију Института за мајку и дете проф. др Александар Влаховићу каже да је стање дјечака веома тешко.
"Повреде су веома тешке, захваћео је 95 одсто коже. У посљедња 24 сата имали смо операцију, постоји угроженост васкуларног система, грудног коша и данас настављамо са процедурама", каже доктор Влаховић.
Према његовим ријечима без обзира на искуство на овакве ствари се човјек никада не навикне.
"Ми се већ два дана боримо за живот дјечака. За нас је сваки пут страшно када се овако нешто деси, јер смо у ситуацији да је један млад, здрав живот доведен у немогућу ситуацију", истиче управник Клинике за дечју хирургију Института за мајку и дете.
Како каже даљи ток лијечења ће се планирати у складу са процедурама и стањем пацијента.
"Ми за почетак морамо да уклонимо готову сву кожу, негдје ћемо радити трансплатацију коже, а негдје ћемо користити друге материјале, рјешаваћемо дио по дио. Међутим, веома смо опрезни и са прогнозама и са изјавама, јер је стање дјечака веома тешко и сваки сат је борба", нагласио је доктор Влаховић.
Са овом врстом повреда насталим усљед струјног удара најчешће долазе дјечаци у тинејџерском узрасту због чега доктор Влаховић апелује на све да покушамо да спријечимо приступ и прилаз жељезничкој инфраструктури, прије свега дјеци.
Кроз контактну мрежу изнад жељезничке пруге пролази струја изузетно високог напона, од чак 25.000 волти. Због њене велике снаге, до струјног удара може да дође и ако се само уђе у струјно коло, које може бити чак и неколико метара удаљено, саопштили су из Жељезница Србија.
Само у 2024. години, од посљедица струјног удара из контактне мреже изнад пруге погинуле су три, а тешко повријеђене четири особе, а слични подаци су и из претходних година. Најчешће страдају млади.