Поново драма у Сарајеву. Како сазнаје портал Црна-Хроника у стоматолошкој ординацији у Вогошћи забиљежен сличан инцидент као онај који је претходно довео до смрти тинејџерке Џејле Драпић.
Како сазнајемо, Министарству унутрашњих послова Кантона Сарајево пријављен је случај а 28-годишња дјевојка након третмана завршила је на Клиничком центру универзитету у Сарајеву. Анестетик који је кориштен тијеком захвата ушао је у крвоток пацијента, изазивајући озбиљну реакцију.
Кантонална инспекција хитно је обавила надзор и утврдила да је стоматолог користио анестетике који нису имали одобрење надлежних тијела.
“Везано за јучерашњи чланак око стоматолошке ординације. Пацијент је моја кћерка иницијали А.Л. рођена 1996. а стоматолошка ординација је ДД Дент Вогошћа. Ја сам извршила пријаву код инспекцијских органа. Пацијенткиња је одмах по вађењу зуба у наведеној ординацији хитно примљена на ЦУМ и још се налази на лијечењу. Нестручно вађење зуба и погрешна анестезија проузроковале су оток вратног дијела и гушење. Створио се хематом који доктори прате на тренутно Максилофацијалном одјелу КЦУС. Ако се хематом не разбије лијековима биће потребан оперативни захват. ” – изјавила је породица за портал Црна-Хроника.
Шта каже инспекција?
“Кантонална управа за инспекцијске послове Кантона Сарајево јуче је, 13. новембра, телефонским путем запримила пријаву којом је затражен инспекцијски надзор над радом стоматолошке ординације, а која би се могла довести у везу са новинарским упитима. Инспекцијски надзор из надлежности здравствене и фармацеутске инспекције извршен је одмах по добијању пријаве и у поступку истог, између осталог, затечени су лијекови из групе анестетика без поријекла и одобрења за стављање лијека у промет, због чега су инспектори одмах издали забрану њихове даље употребе.
Ради утврђених неправилности инспектори ће према субјекту надзора дјеловати издавањем управних мјера и изрицањем прописаних новчаних санкција. Информација о утврђеном чињеничном стању достављена је и Агенцији за лијекове и медицинска средства БиХ на даље, надлежно поступање”.
Лијекови који се налазе у промету морају имати дозволу Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, с изузетком да се може прометовати лијеком који нема дозволу Агенције ако се набавља у случајевима интервентног увоза. За лијекове који немају дозволу, а набављају се интервентним увозом, дозволу издаје Федерално министарство здравства, а што је свакако под контролом Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ”.
“У циљу заштите здравља грађана и сузбијања илегалног промета лијекова Кантонална управа за инспекцијске послове Кантона Сарајево путем Инспектората санитарне, здравствене, фармацеутске инспекције и инспекције за храну у наредном периоду планира појачане инспекцијске надзоре у стоматолошким ординацијама на подручју Кантона Сарајево, а ради контроле лијекова који се примјењују приликом пружања стоматолошких услуга.
Дакле, контролама ће се утврђивати да ли се у стоматолошким ординацијама користе лијекови који имају дозволу Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ или они који имају дозволу Федералног министарства здравства за интервентни увоз, уз размјену информација са Агенцијом за лијекове и медицинска средства БиХ.” – потврђено је из Кантоналне управе за инспекцијске послове Кантона Сарајево.
Подсјетимо, трагични случај у којем је преминула Џејла Драпић догодио се прошлог мјесеца, након што је тинејџерка имала компликације приликом поправка зуба. О овом новом инциденту обавијештено је Тужилаштво Кантона Сарајево, које је покренуло истрагу како би се разјасниле околности које су довеле до ових озбиљних посљедица.