Чак два трагична случаја тровања угљен моноксидом десила су се у Босни и Херцеговини током протеклих седам дана, један у Теочаку, а други у Бутуровић Пољу код Коњица.
Тако су полицајци из Теочака 26. децембра пронашли у породичној кући тијела трочлане породице Челиковић, а према досадашњим информацијама, узрок смрти је тровање угљен моноксидом, тачније кориштење агрегата због нестанка електричне енергије.
Према ријечима њихових комшија, агрегат су спојили напољу, али су га убацили у гаражу јер су се бојали да би га неко могао украсти.
Још једна слична трагедија десила се јуче у мјесту Бутуровић Поље.
Тијела супружника Ш.Х. и Е.Х. су пронађена у породичној кући, а чини се да су и они вјероватно користили агрегат за производњу електричне енергије што значи да би узрок смрти такође могло бити тровање угљеним моноксидом, судећи по незваничним информацијама.
Слична, трагична вијест дочекала је и грађане Босне и Херцеговине првог дана 2021. године. Тада је смртно страдало осмoро младих из Ракитна и Посушја који су заједно славили новогодишњу ноћ.
Узрок смрти - тровање угљен моноксидом.
Пријатељи из сусједне викендице су их пронашли ујутру мртве, а истрага је показала да су имали смртоносну дозу угљен моноксида из агрегата за струју који је радио у помоћној просторији викендице која је била уз просторију гдје су млади боравили и на којој је прозор био отворен.
Тихи убица
Угљен моноксид се сматра тихим убицом, тачније гасом без боје, укуса и мириса. Тровање заврши смрћу, поготово када се узме у обзир да до ње долази врло брзо и непримјетно.
У просторијама гдје се ложи и грије потребно је редовно прозрачавати просторије, а бар једном годишње оџачар треба прегледати димњак те плинске цијеви које воде до радијатора.
Препоручује се редовно сервисирање кућанских апарата на плин, а инсталацију бојлера, пећи и других апарата који могу изазвати тровање треба препустити професионалцима.
Аутомобил нипошто не остављати упаљен у гаражи и никада не палити угаљ у затвореном простору јер би смрт могла наступити за неколико минута. Пожељно је и набавити детектор угљенмоноксида јер је то једини начин да се на вријеме уочи прекомјерна концентрација ЦО у зраку.
Пројект менаџер Истраживачко-развојног центра за гасну технику Семин Петровић је раније рекао за "Кликс" да су, наравно, најбитније инсталације и провјера уређаја, али да се све своди на људски фактор.