Шаролико друштво, међу којима је предузетник Домагој С. и Трипо И, наводни припадник шкаљарског клана, једног од мафијашких кланова Црне Горе, завршило је под истрагом коју је против њих покренуо УСКОК.
Ријеч је о групи од 10 особа које су у сриједу ухапшене широм Хрватске у заједничкој акцији полиције и УСКОК-а, због сумње да су се удружили у злочиначко удружење у склопу ког су производили и препродавали дрогу.
Током четвртка је требало да њих деветорица буду доведена пред истражног судију Жупанијског суда у Осијеку, пошто је УСКОК за њих тражио одређивање истражног затвора, док је један од осумњичених од раније у истражном затвору.
Сумња се да су се од почетка 2021. до 22. маја 2024. с више за сада непознатих особа удружили у злочиначко удружење ради континуираног узгоја, производње, складиштења и даље продаје великих количина марихуане и индустријске конопље, како у Хрватској тако и широм ЕУ.
Сумња се да су индустријску конопљу третирали наношењем забрањених полусинтетичких канабиноида и тако ју дорађивали као дрогу.
Ивовића се сумњичи да је с још једном особом основао фирму коју су потом регистровали као фирму која се, барем на папиру, бавила узгојем биља које се употребљава у фармацији, али и узгојем разног другог ароматског, зачинског и љековитог биља.
Осим тога, сумњиче се да су просторе за узгој и производњу дроге осигурали у Ђакову, те да су набавили препарате, сјеменке, саднице и опрему за узгајање и производњу дроге. Ту су опрему, како се сумња, инсталирали у једној хали, те су друге осумњичене, али и непознате особе ангажовали да раде на узгоју, даљем превозу, складиштењу, препродаји.
УСКОК их сумњичи да су тако произвели најмање 300 килограма марихуане.
Потом су се договорили и да израде више машина које су користили у преради индустријске конопље у марихуану.
Када се посао "захуктао" сумња се да су осумњичени у халама у Ђакову и просторијама једне фирме у Бјеловару произвели најмање 700 килограма конопље на коју су нанијели забрањене полусинтетичке канабиноиде.
Дио осумњичених терети се и да је особи из Словеније предао 116 килограма конопље и најмање једну мачину за производњу дроге.
По договору, тако произведену дрогу су скривали, те је лично или преко разних фирми нудили на продају и продавали купцима у Хрватској и другим државама чланицама ЕУ.
Претрагама је до сада заплијењено око 1,5 тона цвијета индустријске конопље, а истражиоци ће претражити и преостале површине на којима су засађене бројне саднице, које ће затим бити вјештачене.