Тромјесечна дјевојчица преминула је у Дому за дјецу без родитељској старења на Бјелавама 22. фебруара у вечерњим сатима.
Адвокатица мајке тврди да је дијете, осам дана прије смрти, противзаконито одузела социјална радница и то након што је њен супруг починио насиље над бившом супругом.
Адвокатица Алма Биберовић, која је правна заступница мајке Амине Зијадић у овом случају, тврди да ова трагична прича почиње нешто раније, а да се кључни догађај одиграо у ноћи са 14. на 15. фебруар.
Како објашњава, отац дјевојчице мајци неко вријеме није допуштао да уђе у кућу у којој су заједно живјели, па самим тим јој није допуштао ни да види кћерку. Мајка се обратила Служби за социјални рад и Полицијској станици, али није успијевала да оствари контакт или види дјевојчицу.
Дошао је 14. фебруар навече када је Амина, мајка дјевојчице, обавијештена од полицијских службеника да је њен супруг приведен јер је претукао бившу супругу. Тада су јој рекли да је дјевојчица била с њим и позвали је да је преузме.
"Међутим, након дужег чекања на улици испред куће, из куће су изашли полицијски службеници, дежурна социјална радница и њен супруг, отац дјевојчице, носећи бебу у носиљци, уз саопштење од стране дежурне социјалне раднице да бебу ипак неће предати њој као мајци, него да ће бебу смјестити у 'Дом за дјецу без родитељског старање' Сарајево", казала је за "Кликс" адвокатица Биберовић.
Како каже, одузимање дјевојчице од мајке и њен смјештај у Дом на Бјелавама били су противзаконити и није јасно на основу чега је дјевојчица одузета.
"Породични закон ФБиХ, чланом 147. у ставу 2. јасно прописује да ће орган старатељства одлуку о смјештају дјетета и повјеравању његовог чувања и одгоја другој особи или установи донијети без пристанка родитеља ако су они одсутни, спријечени или неспособни старати се о дјетету, а нису повјерили чување и одгој особи која испуњава услове за старатеља", каже адвокатица.
Како додаје, посједује доказе о томе да је мајка била здрава и способна да води бригу о дјевојчици, без криминалне прошлости "или било каквих индиција о томе" и да потиче из "здраве породице."
Каже да мајка није добила никакав званични акт којим се дјевојчица смјешта у Дом на Бјелавама, ни до дана смрти.
"Као пуномоћник мајке, такође водим истрагу о поступању надлежних органа у поступку смјештаја дјевојчице у 'Дом за дјецу без родитељског старања' Сарајево, тако да вам у овом моменту не могу дати више информација", казала је.
Дјевојчица је у Дом на Бјелавама смјештена у ноћи са 14. на 15. фебруар, а преминула је 22. фебруара у 22:21 сати. Наложена је обдукција, али још увијек се чекају резултати.
Центар за социјални рад тврди да је одлука о враћању дјевојчице мајци донешена 22. фебруара и да је мајка могла дјевојчицу преузети већ од 23. фебруара. Ипак, адвокатица мајке каже да је рјешење на адресу стигло тек 28. фебруара, шест дана након смрти.
Поводом овог случаја послали смо упит Министарству унутрашњих послова КС да нам потврде да ли је отац дјевојчице ухапшен 14. фебруара због насиља, али они су нам казали да не дају такве информације с обзиром на то да је у питању насиље у породици, осим ако тужилац надлежног тужилаштва не каже другачије.
Из ЈУ "Кантонални Центар за социјални рад" за поменути портал кажу да је дежурни социјални радник у ноћи 14. фебруара, по позиву полиције због пријаве о насиљу у породици, изашао на терен и "на темељу доступних чињеница, а поступајући по дужности, смјестио малољетно дијете у Дом на Бјелавама".
"Дана 15. 02. надлежна Служба социјалне заштите покренула је активности за утврђивање основаности даљег боравка малољетног дјетета у Дому и то тако што је приступила провјери свих чињеница због којих је малољетно дијете током ноћи смјештено у Дом. Провјера је укључивала прибављање мишљења стручног тима Службе, налаза и мишљења других институција, мишљења чланова породице као и излазак на терен", казали су.
Након провјере чињеница од важности за доношење одлуке о преузимању дјетета од стране мајке, стручни тим Службе је 22. фебруара донио одлуку да мајка преузме дијете 23. фебруара.
"Због заштите приватности учесника у поступку, Центар је ускраћен за могућност изношења детаљних информација и сазнања о предметном случају", навели су.