Олуја је захватила сјевероисток у сриједу рано, док је дивље зимско вријеме на другим мјестима донијело торнада и смртоносне несреће на Средњем западу и југу, пријетње од поплава на Флориди и мећаве на сјеверозападу.
Најмање петоро људи је погинуло широм САД.
Медији су објавили да су смртни случајеви пријављени у Сјеверној Каролини, Алабами и Џорџији.
Више од 1.500 летова одгођено је или отказано до јутрос у САД.
Гувернер Рон ДеСантис прогласио је ванредно стање у 49 округа Флориде, гдје су олује однијеле кровове са кућа и срушиле далеководе.
До уторка је пријављено 12 торнада широм Флориде, Алабаме и Џорџије, који су проузроковали значајну штету, а у неким областима подстакли операције потраге и спасавања.
Више од 22 милиона људи било је у стању узбуне због торнада.
У округу Хјустон, Алабама, једна осамдесетједногодишња жена је наводно погинула након што је торнадо пробио то подручје, уништивши мобилне кућице и камп-приколице.
Једна особа је погинула, а двије су тешко повријеђене у Клермонту у Сјеверној Каролини, саопштили су званичници, након што је снажна олуја прошла кроз парк мобилних кућица.
Возач је погинуо у округу Клејтон у Џорџији, саопштили су званичници, након што је дрво пало преко ауто-пута и смрскало возачев аутомобил.
А једног човјека је у уторак ујутро насмрт смрскало срушено дрво у Бирмингему, Алабама, извијестила је локална станица ВВТМ, позивајући се на локалне званичнике.
Скоро милион људи без струје
Готово милион потрошача у више од 10 савезних држава САД остало је без снабдијевања електричном енергијом усљед снажних сњежних олуја на источној обали, наводи се у подацима које је објавио портал "Пауер аутиџис".
Портал наводи да су се најзначајнији прекиди напајања догодили у држави Њујорк, гдје је 140.000 људи остало без струје.
Према писању портала, готово 105.000 потрошача остало је без струје у Пенсилванији, а више од 66.000 у Сјеверној Каролини.
Више од 100.000 искључења пријављено је у Њу Џерсију и Мичигену.
Гувернер Њу Џерсија Фил Марфи прогласио је ванредно стање уочи олује у уторак поподне, а званичници града Њујорка евакуисали су скоро 2.000 миграната смјештених у пространом комплексу шатора уочи предвиђених удара вјетра до 70 миља на сат.
Заједнице на обали ријеке биле су у сриједу поплављене у најмање једном округу Њу Џерсија, извијестио је ЦБС Њуз Њујорк.
А полиција у Клинтону у Њу Џерсију објавила је фотографије поплава у њиховом граду на друштвеним мрежама.
Национална метеоролошка служба упозорила је на могуће велике поплаве у дијеловима Лонг Ајленда са порастом нивоа мора до три метра до сриједе ујутру и могућност великих и мањих поплава дуж потока и ријека широм области.
USA 🇺🇸 Impacts of Winter Storm Marching Across the USA 🇺🇸 pic.twitter.com/NNbwa8obGW
— Maria P (@damadanoite14) January 10, 2024
Најмање 10 људи морало је бити спасено из возила заробљених у поплавним водама у округу Принс Џорџ, Мериленд, а једна је у критичном стању, објавиле су тамошње власти на друштвеним мрежама.
Олуја је срушила дрвеће и далеководе, изазвала поплаве и оставила људе без струје широм Мериленда, јавио је ЦБС Њуз Балтиморе.