Otkriven kada je prozor pao na prolaznika

Bivši konzul u Banjaluci dobio stan u centru grada, a nema nikakvo pravo na to! FOTO

  • 26.09.2018. 16:48

Ministarstvo hrvatskih boraca prije nešto manje od godinu dana dodijelilo je bez ikakvih kriterijuma i zakonskih osnova stan u centru Zagreba bivšem konzulu u Banjaluci, Bruni Paureviću, koji ne samo da nema pravo na to jer nije hrvatski ratni vojni invalid ili pripadnik porodice smrtno stradalog ili nestalog hrvatskog vojnika, već on sam nema ni status hrvatskog vojnika iz rata u Hrvatskoj.

Informacije do kojih je Jutarnji list ekskluzivno došao provjerene su u Ministarstvu državne imovine, u Ministarstvu hrvatskih boraca, a razgovarali su i s Brunom Paurevićem, koji tvrdi da je pukovnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), da je u toku postupak rješavanja statusa hrvatskog vojnika i da je stan tražio za potrebe liječenja u Zagrebu.

Rješenje ministara

Paurević je još u julu prošle godine od ministarstva tražio pomoć pri stambenom zbrinjavanju. Budući da to ministarstvo nije imalo nekretnina u svom vlasništvu, 17. jula 2017., pokazuje dokumentacija do koje je Jutarnji došao, Ministarstvu državne imovine šalju molbu da se Paureviću dodijeli konkretan stan, veći od 80 m² u strogom centru Zagreba, u Petrinjskoj ulici 31, što već tada budi sumnju da s tim zahtjevom nešto nije u redu, jer se nikad ne traži konkretna nekretnina.

U toj molbi čak ni ne stoji da se stan traži za potrebe liječenja već Ministarstvo hrvatskih boraca piše kako im se Paurević obratio sa molbom da mu se da stan na privremeno korištenje za njega, suprugu, dvoje djece i unuku, ali kako Ministarstvo “nema mogućnost davanja stana na privremeno korištenje, ni Paurević ima podnesen zahtjev za stambeno zbrinjavanje, Ministarstvo ga ne može privremeno ni trajno zbrinuti” pa mole Ministarstvo državne imovine da mu daju taj stan u Petrinjskoj.

U Ministarstvu državne imovine, ne sluteći da Paurević zapravo nema nikakva prava na stan, 28. rujna 2017. donose odluku kojom to odobravaju, a Ministarstvo hrvatskih boraca potom 10. novembar 2017. odobrava privremeno korištenje stana Paureviću na tri mjeseca zbog potrebe liječenja s mogućnošću produženja tog roka zavisno o toku liječenja.

Sporni karton

No, ne postoji nikakva dokumentacija na temelju koje je vidljivo da se Paurević liječi zbog posljedica ranjavanja u ratu, iako on sam tvrdi da je zadobio nekoliko povrijeda u ratu. Dostavio je Jutarnjem i istoriju bolesti, no iz toga je vidljivo da je u bolnici bio tek 20. aprila ove godine, dakle, pet mjeseci nakon što mu je Ministarstvo boraca omogućilo stan, a ranije je, 2012., hospitaliziran na Svetom Duhu zbog vrtoglavice. Iz te je dokumentacije vidljivo i da Paurević nema ozbiljnije zdravstvene probleme.

U stan je ušao 27. novembara prošle godine, a Povjerenstvo Ministarstva boraca odlučilo mu je za dodatna tri mjeseca dati dozvolu za korištenje. Navodno je Paurević dobio i parking od Grada Zagreba, ali on to demantuje, a iz Grada ni nakon nekoliko dana čekanja Jutranji nije dobio odgovor vezan za to.

No, kada je Ministarstvo državne imovine dobilo dojavu da je s državnog stana u Petrinjskoj 31 na jednog prolaznika pao prozor, i kada je uvidjelo da je Paurević počeo s renoviranjem njihova stana, što naravno nije smio, i nakon što je dublje ušlo u predmet, 16. aprila ove godine odbijaju potpisati Ugovor o dodjeli stana s Ministarstvom boraca i nalažu da se Paurević iseli.

Paurević odbija to napraviti, unatoč više dopisa koja su slana Ministarstvu boraca, a kako je dobro povezan sa svim strukturama u HDZ-u u Hrvatskoj, ali i u BiH, neki od poznatijih ljudi iz političkih i crkvenih krugova pokušavaju urgirati za njega.

Paurević je, naime, poslije rata i povratka iz Njemačke bio konzul u Republici Srpskoj, jako blizak s crkvenim velikodostojnicima u Hrvatskoj i BiH, ali je 2007. dobio nečastan otkaz u Ministarstvu vanjskih poslova. Tvrdi da je s blizak kardinalom Vinkom Puljićem, povezan s brojnim ljudima u politici, a Facebook mu je prepun fotografija s premijerom, predsjednicom, ministrima, zastupnicima...

Različite funkcije

Tvrdi da kao politički konsultant radi na poslovima vezanim uz Hrvate u BiH, radio je i u kampanji za HDZ i uvjeren je da se radi o obračunu unutar stranke jer “on podržava Plenkovića”. O svemu je, kaže, preko kardinala Puljića, obavijestio premijera, a i osobnu mu je o tome pričao na Oltaru domovine.

Paurević u razgovoru za Jutarnji kaže kako nema gdje s porodicom, kako je htio sam plaćati režije i zakup, a poslije možda i otkupiti stan.

- Preklinjem sve nadležne da još jednom pregledaju sve, da ne tražim ništa besplatno, ništa da mi se pokloni jer sam sâm podnio zahtjev za plaćanje režija. Molim da se meni i mojoj porodici omogući dostojan život da plaćam zakup. Mi nemamo gdje, ni sa sobom, ni sa stvarima. Samo na ulicu – brani se Paurević, koji tvrdi i da je uložio 200.000 svojih kuna za obnovu stana u Petrinjskoj.

U Ministarstvu boraca ipak kažu da je stan tražen za potrebe liječenja, no iz dokumentacije koje posjeduje Jutarnju, jasno je da u prvom zahtjevu prema Ministarstvu državne imovine to nije naznačeno.

- U julu 2017. Paurević je dostavio molbu Ministarstvu kojom traži mogućnost privremenog korištenja stana u Zagrebu zbog teškog zdravstvenog stanja i potrebe liječenja. Kao dokaz tome priložena je raspoloživa medicinska dokumentacija. U molbi je naveo da ima status pripadnika ratnih jedinica HVO-a u činu pukovnika te da je u postupku utvrđivanja statusa hrvatskog borca - kažu u Ministarstvu Tome Medveda.

Dodaju kako je odlukom ministra od 31. oktobra 2017. osnovano Povjerenstvo za korištenje stanova na području Zagreba za potrebe smještaja prilikom specijalističkih pregleda i liječenja boraca i pripadnika HVO-a koje ministru predlaže donošenje odluka o korištenju navedenih stanova na period od tri mjeseca, s mogućnošću prodženja privremenog korištenja stana.

Upitni ratni put

Na ponovljeni upit Ministarstvu boraca na temelju koje je procedure zatražen stan u Petrinjskoj, u Ministarstvu odgovaraju: “Bruno Paurević je pripadnik HVO-a te je u postupku utvrđivanja statusa hrvatskog borca. U skladu sa pozitivnim pravnim propisima, podaci o ratnim putevima nisu javno dostupni podaci”.

Kažu i da je zbog potreba daljnjeg liječenja, Paureviću produženo korištenje stana na dodatna tri mjeseca.

- Ministarstvo državne imovine dopisom od 16. aprila, zbog novonastalih potreba za predmetnim stanom, zatražilo je povrat prava upravljanja od Ministarstva hrvatskih boraca. Novoj molbi Brune Paurevića za produžetak privremenog korištenja stana radi daljnjeg liječenja nije udovoljeno te je od njega zatražen povrat stana, u skaldu traženja Ministarstva državne imovine. Postupak iseljenja je u toku - potvrđuju u Ministarstvu hrvatskih boraca.

U Ministarstvu državne imovine kažu da i druga tijela državne uprave od njih traže stanove za potrebe korisnika, za socijalne slučajeve, imigrante, i da uz proceduru i zakonske propise odobravaju korištenja, ali da u ovom slučaju nema nikakvog osnova da se stan da Paureviću. Zbog toga očekuju njegovo iseljenje, a Ministarstvo boraca neće više moći dobijati stanove bez jasnih kriterijuma i zakonskog osnova.
 

Тагови: