Vlada Crne Gore dostavila je danas Skupštini Prijedlog izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti i predložila usvajanje po skraćenom postupku.
U obrazloženju se navodi da su sporne odredbe Zakona izazvale ogromno nezadovoljstvo i da je njihov neustavni i diskriminatorski karakter ugrozio mir, opštu pravnu sigurnost i interese velikog broja građana - vjernika.
"Zato je neophodno da u najkraćem roku bude eliminisana mogućnost njihove eventualne primjene", navodi se u zahtjevu Vlade o skraćenom postupku.
Ističe se da se predloženim izmjenama preciziraju pravila o upisu crkava i vjerskih zajednica u Jedinstvenu evidenciju.
Naglašava se da se obezbjeđuje pravna sigurnost i izvjesnost i uklanjaju diskriminatorne i neustavne odredbe kojima su direktno i grubo ugrožena prva i interesi vjernika, ali i mir i bezbjednost cjelokupnog društva.
"Istovremeno se obezbjeđuje priznanje i zaštita stečenih prava i ravnopravnosti svih crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori", dodaje se u obrazloženju.
Crnogorska Skupština je u decembru prošle godine usvojila Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja o pravnom položaju vjerskih zajednica, kojim se predviđa otimanje imovine i svetinja Srpske pravoslavne crkve /SPC/ i njenih eparhija u Crnoj Gori, nakon čega su počele višemjesečne protestne šetnje u više gradova.
Vlada Crne Gore juče je utvrdila prijedlog izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti.
NJegovo preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki i administrator Mitropolije crnogorsko-primorske Joanikije rekao je da su Mitropolija i ostale eparhije SPC u Crnoj Gori zadovoljne predloženim izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti jer taj akt nije diskriminatorski i ne atakuje ni na jednu vjersku zajednicu u državi.
On smatra da su novim aktom sve vjerske zajednice konačno jednake.