Evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Johanes Han rekao je danas na otvaranju Medijskih dana Balkana u Skoplju da standardi novinarsta moraju da se održe u svim medijima, jer su kvalitetni mediji potrebni, kao i obrazovni potrošači koji prave razliku između odgovornog novinarstva i lažnih vijesti.
"Do promjena može doći ako se ostvare uslovi za slobodu medija. Sami mediji imaju odgovornost da poštuju standarde i da ne služe političkoj radikalizaciji", istakao je Han u uvodnom obraćanju na konferenciji koja je okupila više od 300 učesnika.
On je naglasio da nasilje prema novinarima još nije iskorijenjeno, podsjećajući na više slučajeva napada na novinare i ocijenivši to kao neprihvatljivo.
Han je poručio da je od ogromnog značaja da budu pronađeni počinici nasilja, te napomenuo da sloboda medija ne može postojati bez nezavisnog i funkcionalnog pravosuđa.
"U Strategiji za zapadni Balkan podvukli smo i značaj medijskih sloboda. Neće biti pristupanja EU ukoliko su ugrožene medijske slobode i bezbjednost novinara. To mora de se poštuje na održiv način", rekao je Han u Skoplju i poručio da mediji mogu da doprinesu pomirenju, ali da je važno i sprovođenje zakona.
Han je ocijenio da mora biti investirano više konkretne finansijske pomoći da bi se stvorili novi modeli poslovanja i da bude više medijskih start-ap firmi.
On je podsjetio da će za dvije nedjelje u Makedoniji biti održan "krucijalni referendum" o promjeni naziva zemlje, te pozvao građane da učestvuju na referendumu.
"Svaki glas je važan i od odlučujućeg značaja", naveo je Han i naglasio da je ovaj skup za medije zakazan mnogo prije nego što je zakazano održavanje referenduma u Makedoniji.
Makedonski premijer Zoran Zaev upozorio je da lažne vijesti podrivaju vladavinu prava i povjerenje, i usmjerene su na diskreditovanje ljudi.
"Malo poznajemo medije u zemljama regiona", istakao je Zaev i dodao da je objektivno izvještavanje ključno za razvoj demokratije, a da profesionalci treba da definišu norme u svom poslu.
Predstavnik OEBS-a za slobodu medija Harlem Desir rekao je na otvaranju skupa da je od jula 2017. godine, kada je stupio na ovu dužnost, više od 40 puta intervenisao u različitim slučajevima, ali je naglasio da je učinjen napredak u proteklih deset godina.
"Mediji su čuvari demokratije", rekao je Desir i naglasio da novinare i dalje napadaju zbog njihovih izvještavanja.
On je podsjetio na napad na crnogorsku novinarku Oliveru Lakić i istakao da je to trebalo da zastraši kolege, što nije izolovan slučaj.
"Prije nekoliko nedjelja je došlo do atentata na novinara u Albaniji, onda je prebijen novinar u BiH, ne smijemo zaboraviti da ima slučajeva ubistava novinara u regionu koji nisu riješeni", rekao je Desir i poručio da nekažnjivost ne treba da postoji u demokratijama nego da počinioci nasilja prema novinarima treba da budu kažnjeni, a bezbjednost novinara da bude jedan od prioriteta.
Desir je rekao da svi zaposleni treba da budu birani na osnovu profesionalnih prioriteta, a ne stranačke pripadnosti, da treba podići profesionalne standarde, kao i da novinari i javnost budu uključeni u samoregulaciju.
"Treba se fokusirati na kvalitet, a ne na brzinu izvještavanja. Mediji treba da jačaju kredibilitet, provjeravajući činjenice", naveo je Desir.
Evropska komisija je ove godine organizovala Medijske dane Balkana u Skoplju, dok je prošle godine prvi ovakav skup održan u Tirani.