Savjet EU

Nove preporuke za putovanja od 1. februara

  • Извор: Танјуг
  • 25.01.2022. 12:35

Savjet EU je usvojio revidiranu preporuku o mjerama koje utiču na slobodno kretanje tokom pandemije kovida-19, u skladu sa kojom mjere treba da se primjenjuju uzimajući u obzir individualni status, a ne više situaciju na regionalnom nivou.

- To znači da putnikova vakcinacija protiv kovida-19, testiranje ili status oporavka od kovida-19, kao što je potvrđeno važećim digitalnim sertifikatom EU o kovidu, treba da bude ključna odrednica - navodi se na zvaničnom sajtu Savjeta EU.

Pristup zasnovan na ličnosti će, kako se dodaje, značajno pojednostaviti pravila i pružiti dodatnu jasnoću i predvidljivost putnicima.

Kako je navedeno, ova preporuka će stupiti na snagu 1. februara od kada će i perod važenja kovid sertifikata biti ograničen na 270 dana.

Na sajtu Savjeta se navodi da važeći digitalni kovid sertifikat podrazumijeva potvrdu o vakcinaciji, negativan rezultat PCR testa ili potvrdu o oporavku od kovida.

Kada je riječ o potvrdi o vakcinaciji, navodi se da se radi o potvrdi da je dobijena vakcina odobrena na evropskom nivou ako je prošlo najmanje 14 dana i ne više od 270 dana od posljednje doze primarne serije vakcinacije ili ako je osoba primila buster dozu.

- Države članice bi takođe mogle da prihvate sertifikate o vakcinaciji za vakcine koje su odobrile nacionalne vlasti ili SZO - navodi se u preporukama Saveta.

Drugi dokument je negativan rezultat PCR testa dobijen ne više od 72 sata prije putovanja ili negativan brzi antigenski test dobijen ne više od 24 sata prije putovanja, a treći je potvrda o oporavku koja pokazuje da nije prošlo više od 180 dana od datuma prvog pozitivnog rezultata testa.

Od osoba koje nemaju digitalni EU kovid sertifikat moglo bi se zahtijevati da se podvrgnu testu prije ili najkasnije 24 sata nakon dolaska. Od ovog pravila izuzeta su djeca mlađa od 12 godina, kao i prekogranični radnici.

EU će, kako je saopšteno, nastaviti da procjenjuje situaciju u regionima, a zadržan je i mehanizam tzv. hitne kočnice u slučaju pojave novih varijanti ili pojačane zabrinutosti u vezi sa širenjem virusa.

Preporuke Savjeta nisu pravno obavezujuće, tako da je na vlastima država članica da odluče o njihovoj primjeni.

Тагови: