Na zatvorske kazne do tri godine i vraćanje "nezakonitih" nagrada u Sloveniji je u srijedu još nepravosnažnom presudom osuđeno pet doktora iz različitih zdravstvenih ustanova.
Osuđeni doktori odbili su priznati krivicu u zamjenu za blažu presudu, kako im je ponudio sud.
Na šest mjeseci zatvora osuđen je i Darko Žafran, bivši komercijalist Emporio Medicala, u međuvremenu propale kompanije, kod koje su doktori naručivali medicinski materijal, u zamjenu za plaćene seminare u inostranstvu, gotovinu ili novac uplaćen njima ili bliskoj rodbini na inostranim računima.
– Sud nije naivan i ne misli da će današnje presude bilo što promijeniti na području korupcije u Sloveniji. No, mora biti jasno da će biti osuđen svato kome bude dokazano da je zahtijevao, primao ili davao mito, i to bez obzira radi li se o državnom sekretaru, doktoru, tehničaru ili skladištaru – kazala je u obrazloženju presude sutkinja Dejana Fekonja.
Početak događaja iz afere “Korupcija u zdravstvenom sistemu” seže u 2013., kada su kriminalisti na 60 adresa širom zemlje proveli niz pretraga i zaplijenili dokaznu dokumentaciju.
Advokati osuđenih doktora najavili su žalbe, tvrdeći da slučajevi korupcije nisu dokazani, nego se presuda temelji na poslovnim bilješkama koje su u vođene u Emporium Medicalu. Njegova vlasnica prijavila je doktore nakon što je kompanija došla u teškoće. Ona sada živi u inostranstvu, a svoj je iskaz sudu kao glavni svjedok dala preko video linka.
Uprkos primjedbama advokata tokom suđenja vijeće okružnog suda u Ljubljani prihvatilo je argumente tužiteljstva, no odbacilo je zahtjev da se doktorima zabrani obavljanje njihova poziva, s argumentacijom da korupcija nije bila povezana s liječenjem pacijenata.
Iz afere “Korupcija u zdravstvenom sistemu” preostaju suđenja još dvjema grupama doktora i medicinskih radnika, ali se približava vrijeme kad će slučajevi pasti u zastaru, prenijeli su mediji.
Povodom presude se oglasila i doktorska komora Slovenije, navevši da zagovara nultu toleranciju prema korupciji, ali i podsjetivši da presuda nije pravomoćna i da je svako nedužan dok mu se krivica ne dokaže.
Ukoliko presude doktorima budu pravomoćno potvrđene, o tom će se predmetu izreći komorina etička komisija, što otvara i mogućnost za ukidanje doktorske licence, prenosi Hina.